Bitcoin HaberleriHaberler

Laos’un 2022’de Bitcoin Madenciliğinden 193 Milyon Dolar Kazanması Bekleniyor

Maliye Bakanı Bounchom Ubonpaseuth bugün yaptığı açıklamada, Güneydoğu Asya’da küçük bir ülke olan Laos’un 2022‘de yalnızca Bitcoin madenciliğinden iki trilyon kip (kabaca 193 milyon dolar) kazanmasının beklendiğini söyledi.

Bu, gelecek yıl için 28,9 trilyon kip (2,8 milyar dolar) yurt içi gelir tahmininin önemli bir kısmını oluşturuyor. Eylül ayının ortalarında Laos, altı yerel şirketin kripto para madenciliği yapmasına izin vererek ani bir U dönüşü yaptı.

Hükümeti ayrıca kripto para ticaretine izin verdi ve dijital varlıkları düzenlemek için çalışmaya başladı. Bu, ülkenin kripto karşıtı politikasından büyük bir ayrılmaya işaret etti. Kripto para birimleri 2018‘den beri Laos’ta yasaklanmıştı.

1950’lerden beri komünist yönetim altında olan Güneydoğu Asya’nın en fakir ülkesi, bol miktarda ucuz elektrik üreten hidroelektrik barajlarından yararlanmaya çalışıyor.

Ülkedeki güç fazlası madencilik için kullanılıyor. Yurtiçi gelirde öngörülen artışla birlikte hükümet, öncelikli programlara daha fazla kaynak ayırmayı planlıyor.

Orta Amerika ülkesi El Salvador, Eylül ayında volkanlar ile Bitcoin madenciliğine başladı. Bitcoin madenciliğinde hakim olan Çin, bu yılın başlarında tüm sektörü yasaklamak için harekete geçti.

Çin’deki baskılara dayanamayan kripto para madencilerinin bir kısmı faaliyetlerini durdurdu. Bir kısmı da farklı ülkelere göç etmeye başladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala