HaberlerKripto Para Haberleri

Kriptoya Yasal Düzenleme Geliyor!

Kriptoya Yasal Düzenleme Geliyor. İşte Detaylar:

Blok zinciri ve kripto varlık sektörüne daha yüksek düzeyde yasal düzenleme ve yaptırım geliyor; bu bağlamda yatırımcının korunması ve yeniliğin teşvik edilmesi arasında doğru dengeyi kurmak çok önemli.

2021’in ülke sınırlarına girmesiyle birlikte, düzenlemeye yönelik küresel tutumun ve özel sektöre hükümet katılımının daha proaktif bir role kaydığı bir sır değil. Hangi pazar yeri, hangi varlık sınıfı veya hangi yargı yetkisinin analiz edildiği önemli değil, eğilim açıktır; hükümetler, piyasaların nasıl işlediği konusunda daha aktif bir rol oynuyorlar. Bu eylemlerin siyasi ve jeopolitik sonuçlarını ve söz konusu eylemlerin esasına ilişkin bireysel görüşleri bir kenara bırakırsak, bu, piyasa katılımcıları tarafından dikkate alınması gereken bir dönüm noktası ve gelişmedir.

Başka bir deyişle, kripto için düzenlemenin gelip gelmediği meselesi değil, nihayetinde alana ne kadar düzenlemenin hedeflendiği meselesi. Bir yandan, hem blok zinciri hem de kripto varlıkların benzersiz ve yeni fırsatlar ve zorluklar yaratan yeni gelişen teknolojiler olduğunu belirtmek mantıklıdır. Öte yandan, 1) yatırımcı koruması kisvesi altında inovasyonu boğabilecek aşırı katı politikalar yayınlamaya veya 2) düzenleme sürecini aşağıdan yukarıya yeniden icat etmeye bariz bir ihtiyaç yoktur.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ve diğer ülkelerde, politika yapıcılar kripto politikasını ve düzenlemesini tartışmaya, geliştirmeye ve nihayetinde uygulamaya devam ederken kullanılabilecek ve kullanılabilecek birkaç örnek vardır. Mevcut veya gelecekteki herhangi bir kripto politikasının temelini oluşturması gereken birkaç faktöre bir göz atalım.

Piyasa katılımcılarını meşgul edin.

Bazı düzenleyici kurumlar tarafından ferman veya dava yoluyla düzenlemeye yönelik talihsiz bir eğilim ve eksen olmasına rağmen, politika yapıcılar ve piyasa katılımcıları arasında hala açık kanallar bulunmaktadır. Bu, piyasaya girerken yeni kripto varlık uygulamalarını barındırmak için ihtiyaç duyulacak sürekli yinelemeli gelişmeler için kesinlikle kritik öneme sahiptir. Örneğin, takas edilemeyen tokenlar (NFT’ler), merkezi olmayan finans (DeFi) ve merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler) hızla yaygınlaşması gibi trend ve konuların tümü son zamanlarda ana akım finansal sohbete girdi.

Belirli bir düzenleyici veya herhangi bir piyasa katılımcısı olsun, bireylerin herhangi bir alt kümesinin her bir alanda derin uzmanlığa sahip olmasını beklemek mantıksız olacaktır. Büyümeyi ve yeniliği teşvik eden bir ortamı geliştirmek ve inşa etmek için politika yapıcılar ve özel sektör arasında sürekli işbirliğine ihtiyaç olacaktır.

Küçük başlayın ve ölçeklendirin.

Blok zinciri ve kripto varlıklarla ilgili her soruyu bir anda düzenlemeye veya yanıtlamaya çalışmak cazip gelebilir, ancak bu, öngörülemeyen olumsuz sonuçlar doğuran tamamlanmamış politikaların reçetesidir. Örneğin, Wyoming, diğer devletlerin taklit etmesi için bir örnek ve şablon olarak kullanılabilir ve kullanılmıştır; Ulusal düzeyde çerçeveler ve standartlar geliştirirken neden bu yaklaşımı benimsemeyesiniz? Ademi merkeziyetçilik, blok zinciri ekosisteminin merkezinde yer alır ve aynı zamanda bu sektörü yöneten düzenlemenin nasıl geliştirildiğini karakterize eden bir özellik olmalıdır.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çok sayıda başka eyalet ve belediye, blok zinciri ve kripto varlıkları benimsedi ve entegre etti ve bu çabalar yalnızca alkışlanmamalı, aynı zamanda politika yapıcılar kriptoyu düzenleyici ortama entegre etmeye devam ettikçe yansıtılmalıdır.

Kripto benzersizdir.

Blok zinciri ve kripto varlıklar için tamamen yeni bir düzenleyici paradigma oluşturmaya çalışmak, uzmanlık ve kaynakların olası bir kötüye kullanımından bahsetmemek, çılgınlık olurdu. Bununla birlikte, kripto araçlarını ve kuruluşlarını katı bir şekilde mevcut politika çerçevelerine sıkıştırmaya çalışmak aynı derecede akıllıca değildir. Bu teknolojiler, ilgili finansal araçlar ve bu alandaki kuruluşlar, mevcut itibari paraya dayalı kurumlardan temelde farklı bir şekilde çalışır.

Politika ne kadar istekli ve esnek olursa olsun, yeni çerçevelerin ve politikaların geliştirilmesi gereken bir nokta olacaktır. Yeni finansal kurumlar, yeni muhasebe ve vergi terminolojisi, de minimis muafiyetleri veya bir tür düzenleyici sanal alan biçimini alıp almadığına bakılmaksızın, sonuç aynıdır. Blockchain ve kripto varlıkların nefes almak için alana, olgunlaşmak için zamana ve bu süreçlerde yaratıcı düşünceyi cezalandırmayan bir ekosisteme ihtiyacı olacak.

Düzenleme nadiren popüler bir konudur ve kripto varlık sektörünün belirli köşelerinde daha az popülerdir, ancak makul, nesnel ve mantıklı bir şekilde ele alınması gereken bir konudur. Blok zinciri ve kripto varlıkların etkilerinin fiyat oynaklığının, kripto tahsilatlarının veya diğer potansiyel olarak daha köpüklü kullanım durumlarının çok ötesine uzandığı, alana dahil olan hemen hemen her kurum veya birey için giderek daha açık hale geliyor. Ancak bu potansiyelin gerçeğe dönüşmesi için sağduyulu, esnek ve yinelemeli düzenleyici politikalar gerekli olacaktır. Düşmanca tartışmalar değil, işbirliği ve iletişim bu sürecin anahtarıdır ve aktif olarak teşvik edilmeye devam eden bir şey olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala