HaberlerFaydalı Bilgiler

Kriptoda AML Nedir? Ne İşe Yarar?

Anti-Money Laundering yani Türkçe karşılığı ‘Kara Para Aklamayı Önleme’ veya AML terimi, yasa dışı faaliyetlerden elde edilen kârı belirlemek ve önlemek için yürürlükte olan bir dizi prosedür ve yasal düzenlemeyi ifade eder. Bu, yasa dışı mal ticareti, vergi kaçırma, piyasaları manipüle etme ve haksız kazanılmış fonları aklama gibi uğraşları kapsar.

Bu faaliyetlerin küresel ölçekte yayılmasını önlemek için düzenleyici kurumlar, finansal kurumları müşterileri üzerinde durum tespiti yapmaya ve şüpheli müşteri ve işlemleri işaretleyip bildirmeye zorlar.

Kripto endüstrisi geliştikçe, sanal para birimlerinin, suçluların para aklamak ve izlerini sanal olarak gizlemek için teknolojiyi kullandığı yeni bir mali suç şafağına yol açtığı açıktır.

Bu, özellikle kripto para birimi kumar web sitelerinde, kara para aklama kripto “karıştırıcı” platformlarında (Coinmixer, DarkLaunder ve Chipmixer gibi) ve borsalarda mevcuttur.

AML Mevzuatı Kripto Borsaları İçin Ne Anlama Gelir?

AB’de AMLD5, kurumların kripto para birimiyle kara para aklamayı önlemeye yardımcı olmak için izlemesi gereken süreçleri kapsar. En son güncelleme, kripto para birimi değişimlerini ve sanal para cüzdanları gibi saklama hizmetlerini içerir.

Bu yönerge, borsaların ve cüzdanların, Birleşik Krallık’taki Mali Davranış Otoritesi (FCA) gibi bölgesel denetleyici düzenleyicilerine kaydolması gerektiğini belirtir. Borsalar ve cüzdanlar, uygun KYC ve AML uyumluluk programlarına sahip olduklarını göstermelidir.

ABD’de kripto borsaları ve saklama hizmetleri, FinCEN’in 2011 Para Hizmeti İşletmesi Nihai Kuralı tarafından yönetilir. Bu, Bankacılık Gizlilik Yasası’nı değiştirir.

Bu kural, “nerede olursa olsun, düzenli olarak veya organize veya lisanslı bir iş endişesi olarak, tamamen veya önemli ölçüde iş yapan bir kişi” olarak tanımlanan bir para hizmeti işi olarak sınıflandırılabilecek herhangi bir kripto varlığı için geçerlidir. Doğrudan veya diğer şeylerin yanı sıra bir “para aktarıcısı” olarak işlev gören bir acente, ajans, şube veya ofis aracılığıyla faaliyet gösteren, Birleşik Devletler’in bir parçası. FinCEN, “para” terimini, sanal para birimleri ve kripto para birimleri de dahil olmak üzere “para biriminin yerine geçen herhangi bir değeri” kapsayacak şekilde genişletti.

Tüm para hizmeti işletmelerinde olduğu gibi, kripto para borsaları ve saklama hizmetleri FinCEN’e kaydolmalıdır. AML programlarının hangi KYC bilgilerinin toplanacağını belirlemesi ve ayrıca işlemleri izlemek ve denetlemek için bir uyum görevlisi ataması gerekir. Uyumluluğu sürdürmek için, AML programlarının şüpheli etkinlikleri tespit edip rapor edebilmesi ve 10.000 ABD Dolarını aşan işlemler için Para Birimi İşlem Raporları (TO) dosyalayabilmesi gerekir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Yatırım Portföyü Nedir?

AMLD5‘ten farklı olarak FinCEN’in Son Kuralı, hem kriptodan kriptoya hizmetleri hem de itibari paradan kriptoya hizmetleri kapsar. Ayrıca, kripto ATM’leri, karıştırıcılar, madeni para satan dApp’ler, ICO ihraççıları, madencilik havuzu operatörleri, saklama cüzdanları ve kripto ödeme işlemcileri gibi kripto işletmelerinin tamamını kapsayan çok daha kapsamlıdır. Bu kuralın ayrıca Localbitcoins gibi eşler arası ticaret platformlarının yanı sıra sabit paraları da içerdiğini belirtmek önemlidir.

Kripto para birimleri için kara para aklama karşıtı politikalar için standartlar da uluslararası olarak şekilleniyor. Mali Eylem Görev Gücü (FATF), uluslararası kara para aklama ve terör finansmanı ile mücadeleye yardımcı olmak için 1989 yılında kuruldu. Teknik olarak yasal olarak bağlayıcı olmasa da, FATF Rehberi 37 üyesi için kurallar belirlemektedir.

FATF Rehberi, borsaları ve cüzdanları “Sanal Varlık Sağlayıcıları” veya VASPS olarak ifade eder. Kılavuza göre, VASPS bir varlık tarafından bir günde 1000$’ı aşan işlemlerle ilgili tüm verileri toplamalı, saklamalı ve raporlamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu