Altcoin HaberleriHaberler

Kripto Para Analistleri, Worldcoin’in “Yüksek Felaket Potansiyeli” Konusunda Uyardı

Kripto analistleri, dünyanın dört bir yanından insanlara irislerinin taranması karşılığında ücretsiz para vaat eden yeni bir kripto para birimi olan Worldcoin‘in “yüksek felaket potansiyeli” konusunda uyardılar.

Silikon Vadisi teknoloji milyoneri Sam Altman tarafından yönetilen Worldcoin, 2023 yılına kadar yaklaşık bir milyar insanın biyometrik verilerini ele geçirmeyi hedefliyor. Şimdiye kadar çeşitli ülkelerden 100.000 kişinin gözbebeklerini taradı.

Ancak bitcoin ve kripto alanındaki birçok uzman buna sıcak bakmadı. Toplanan verilerde dolandırıcılık riskinden ve “gerçek güvencelerin” eksikliğinden bahsediliyor.

Ek olarak analistler, Worldcoin’in bireysel mahremiyet üzerindeki tehdidine ve Bitcoin’in kuruluş ilkelerine bir hakaret olarak ademi merkeziyetçilik kavramına dikkat çekti.

Yazılım geliştiricisi Brandon Church bir röportajda, özel kuruluşların, verilerle yapabilecekleri konusunda herhangi bir güvence veya uygulanabilir kısıtlama olmaksızın kişisel verileri toplamak için parasal teşvikler sunmaya başlayabileceğini söyledi.

Büyük teknolojinin kişisel bilgileri güvence altına almak için geçmişteki başarısızlıklarından bahseden Church, büyük ölçüde düzenleyici gözetim dışında çalışmaya devam eden bir kripto endüstrisinde biyometrik veri toplayan özel firmalarla ilgili endişelerini dile getirdi.

Church “Hiç kimse sırf saklamak için veri toplamaz ve özel kuruluşlar kullanıcı verileriyle hızlı ve gevşek oynadıklarını defalarca kanıtladılar. Verinin kendisi satılabilir bir ürün haline geldi. Eşsiz veri setleri sağlamak çok kazançlı bir girişim sağlıyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala