Kripto Para HaberleriHaberler

Kırgızistan’da Bir Milletvekili, Kripto Para Üretilmesi Gerektiğini Söylüyor

Kırgızistan parlamento üyesi (milletvekili) Karim Khanjeza, yasa, düzen ve yolsuzlukla mücadele konulu bir meclis komitesi toplantısında ülkede kripto para biriminin yasallaştırılması çağrısında bulundu.

Milletvekili Khanjeza, konuşması sırasında kripto piyasası için yasal bir çerçeve geliştirmeyi savundu ve sanal varlıkları dahil etmek için yasa tasarısında değişiklikler önerdi. Khanjeza; “Hiçbir şey kripto para birimi kadar hızlı büyümez” dedi.

Ülkelerinin artan kripto popülaritesinden yararlanmak için mükemmel bir konumda olduğunu ekledi ve kendi ulusal kripto para birimini başlatmayı önerdi. Yerel bir gazeteye göre, hükümetin Ulusal Banka tarafından gözden kaçırılan egemen bir ulusal dijital para birimi geliştirmeye odaklanması gerektiğini söyledi.

Ayrıca, BAE‘nin büyüyen kripto pazarı için bölgesel bir merkez haline gelmek amacıyla izlediği bir strateji olan bu alanda yüksek nitelikli uzmanları işe alarak ülkede bir kripto merkezi kurmayı savundu.

Orta Asya ülkesi, piyasayı düzenlemede önemli ilerleme kaydeden kripto dostu ülkelerden biri olarak kendini konumlandırdı. Ülkede Bitcoin bir emtia olarak kabul edilebilir ve emtia yasaları uyarınca madencilik yapmasına ve işlem yapmasına izin verilebilir.

Ağustos 2021’de hükümet, kripto borsaları için ulusal bir kripto çerçevesi getirerek onlara ülkede yasal statü kazandırdı. Ancak, kripto paraların dolaşımını düzenleyen herhangi bir kanun bulunmamakta ve sadece Merkez Bankası tarafından önerilen “kripto paraların devrine ilişkin kanun taslağı” bulunmaktadır.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Nreal, Alibaba’nın Desteğiyle 60 Milyon Dolar Fon Topladı

Kırgız hükümeti, 2020 gibi erken bir tarihte kripto madenciliği endüstrisini düzenlemek için çalışmaya başladı; ancak yasadışı kripto madenciliğinin desteklediği büyüyen enerji krizi, geçen yıl birkaç baskıya yol açtı. Kazakistan ve İran da dahil olmak üzere kripto madenciliği yanlısı ülkelerin çoğu, yasadışı kripto madenciliği nedeniyle benzer enerji krizleriyle karşı karşıya kaldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu