Kripto Para HaberleriHaberler

Kimlik Hırsızları El Salvador’un Chivo Cüzdanından Kimlik Bilgilerini Çaldı

El Salvadorlu kimlik hırsızları, ülkenin Bitcoin cüzdanı Chivo’dan kişisel bilgileri çalmaya başladı. Kullanıcı Cynthia Gutierrez, ilk başta cüzdanı indirmek istemedi, ancak Kimlik hırsızlarının birinin kişisel bilgileriyle ilişkili cüzdanları başlattığını öğrendiğinde, kontrol etmek için cüzdanı indirdi.

Kişisel bilgilerini girdi ancak çok geçmeden belge numarasının sistemde olduğunu ve bir cüzdanla ilişkili olduğunu söyleyen bir ekran belirdi.

Daha sonra ekran görüntüsü aldı ve verilerinin yasa dışı amaçlarla kullanılmasından korktuğu için yardım istedi. Bu olay, Bitcoin’in yasal bir ödeme aracı olarak kabul edilmesinden ve Chivo’nun ülkede kullanılmaya başlamasından bu yana Salvadorluların sosyal medyada ve yerel makamlara protesto ettiği yüzlerce olaydan biri.

Cristosal’daki bir insan hakları örgütün yöneticisi Rina Montti‘nin dediğine göre, Chivo Cüzdanları ile kimlik hırsızlığı bildiren kişiler hakkında 755 bildirim aldı.

Çoğu durumda, etkilenen kullanıcılar, birçok kişinin cüzdanı indirmek ve kullanmak için kimliklerinin çalındığını bildirdiğini öğrendikten sonra cüzdanları etkinleştirmeye çalıştı. Başkan Nayib Bukele, cüzdanı indirecek her kişinin cumhurbaşkanı yönetimi tarafından sağlanan 30 dolarlık Bitcoin alacağını söyledikten sonra bilgisayar korsanları harekete geçti.

Bukele, Orta Amerika ülkesini paranın geleceğiyle ilgili ilgi odağına yerleştirdi ve birçok kişi onun Bitcoin’i ülkede yasal bir ödeme aracı haline getirme kararını eleştirdi.

Başkan, BTC kabulünün zorunlu olacağını reddetti, ancak El Salvador halkı, cumhurbaşkanının söylediği ile yasanın daha sonra öngördüğü arasındaki tutarsızlıktan şaşkına döndü.

Anketler, insanların %65 ila %70‘inin Bitcoin’in benimsenmesine karşı çıktığını ve sokaklarda protesto yürüyüşleri yaptığını gösterdi.

el salvador protestoları
El Salvador’da Bitcoin’i protesto eden insanlar.

Chivo’nun resmi web sitesine göre, bir hesap açmak için ön ve arka DUI numarasının girilmesi ve ardından kayıt sahibinin kimliğini kontrol etmek için yüz tanıma işlemi yapılması gerekiyor.

Ancak, birçok kişi sistemin kusurlu olduğunu söylüyor. Salvadorlu bir Youtuber Adam Flores, Hack’leri duyduğunda, büyükannesinin cüzdanını açmadığını hatırladı ve test etmeye karar verdi. Sadece DUI’sinin bir kopyasına sahip olmasına rağmen, denedi ve başvuru geçerli olarak kabul edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala