Kripto Para HaberleriHaberler

Kazakistan, Kripto Para Madencileri İçin Güç Tüketimini Sınırlamayı Teklif Ediyor

Kazakistan, Çin’in bu yılın başlarında sektöre uyguladığı baskının ardından kripto madenciliği için giderek daha önemli hale geliyor ve şu anda hash gücünde Bitcoin ağına en çok katkı sağlayan ikinci ülke olarak biliniyor.

Ancak Orta Asya ülkesi elektrik kesintilerinden muzdarip ve kripto para madenciliği artık tehdit oluşturabilecek bir durum haline geldi.

Kazakistan’daki yetkililer, yeni kripto madencilik firmaları için güç tüketimini önemli ölçüde sınırlamayı teklif ediyor. Ülkenin enerji bakanı 1 Ekim‘de, elektrik şebekesine bağlanmak için teknik izinler isteyen yeni kripto madencileri için ülke çapındaki toplam elektrik tüketimini sadece 100 megawatt ile sınırlamak adına bir yasa tasarısı önerdi.

Bunu bir perspektife oturtmak için, ülkedeki büyük bir kripto madenciliği firması olan Enegix, geçen yıl 180 megavatlık bir madencilik veri merkezi açtı.

Kazakistan’daki bir kripto madenciliği şirketi olan Xive’in kurucu ortağı Didar Bekbauov da mevcut yasal madencilik çiftliklerinin yeni önerilen güç kısıtlamalarına tabi olmayacağını da tweetledi.

Enegix’in kurucu ortağı ve CEO’su Yerbolsyn “Veri merkezlerimizin teknik izinleri ve elektrik satın alma anlaşmaları var” dedi. Bunun yanında şirketin halihazırda yürürlükte olan elektrik satın alma anlaşmalarına dayanarak yasal olarak elektrik almaya devam edeceğini de sözlerine ekledi. .

Güç tüketimini sınırlama önerisi, ülkenin bazı bölgelerde elektrik kesintisi yaşamaya devam etmesiyle ortaya çıkıyor. Sarsenov, güç açığı durumunun temel olarak kuzey Kazakistan’daki bazı büyük elektrik santrallerinin arızalanmasından ve kripto dışı madencilik amaçları için verilen gücü kötüye kullanan artan sayıda yasadışı kripto madencisinden kaynaklandığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala