Kripto Para HaberleriHaberler

Kazakistan, Kripto Para Birimi İşletmelerinde Finansal Faaliyetlerin Risklerini Azaltmak İstiyor

Kazakistan hükümetinin dijital varlıklarla çalışan yerel şirketleri düzenleyici kapsamına almayı planladığı bildiriliyor.

Önerilen bir yasa tasarısına göre, bu kuruluşların kara para aklama planlarıyla hiçbir bağlantıları olmadığını kanıtlamak için ülkenin finansal gözlemcilerine kripto operasyonları hakkında ayrıntılı bilgi vermeleri gerekecek.

Kazakistan Kripto Kurallarını Sıkılaştırabilir

Sputnik tarafından aktarılan bilgilere göre, Kazakistan Ulusal Parlamentosu kripto para ile ilişkili işletmelerin ek mali denetimin konusu yapmak için bir tasarıyı kabul etti. Politikacılar ayrıca Mali İzleme Kurumu’nun daha fazla yetki ve sorumluluğa sahip olmasını önerdiler.

Parlamento üyesi Olga Perepechin, gelişmenim kara para aklama ve terörün finansmanı risklerini azaltmayı amaçladığını kaydetti:

“Bu, kayıt dışı ekonomi de dahil olmak üzere kara para aklama ve terörün finansmanı alanındaki suçların yayılmasına yol açıyor. Kötü aktörleri yerleşim yerlerinde sanal varlıkları kullanmaya teşvik ediyor.”

Bununla birlikte, bu yasanın resmileşip resmileşmeyeceği konusunda son sözü ülkenin Cumhurbaşkanı Kassym Jomart Tokayev söyleyecek.

Kazakistan, kripto para madenciliğinde liderler ülkelerden biri olarak dijital varlık alanı arasında iyi bilinmektedir. Ülke, küresel hash oranının %18,1‘ini oluşturuyor ve ABD’den hemen sonra ikinci sırada geliyor.

Çin, bitcoin madenciliği üzerindeki baskısını uygulamaya koymasından kısa bir süre sonra ABD, küresel payın %35‘inden fazlasından sorumlu olan tartışmasız lider oldu .

Kazakistan’ın yönetim organı, bankacılık kurumlarının müşterilerine dijital varlık hizmetleri sunmasına izin verdi. Daha spesifik olarak, hükümet bankalara bitcoin ve bazı altcoinler ile işlemler için hesap açma yetkisi verdi.

O zamanlar Veri Merkezi Endüstrisinden bir yönetici olan Sergey Putra, girişimin ülke için daha geniş bir kripto para birimini benimseme yolunda önemli bir adım olduğunu belirtti:

“Dünya çapında kripto paraların günlük cirosu milyarlarca dolar. Bu Kazakistan’a yatırım şeklinde gelecek ciddi bir para.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala