HaberlerKripto Para Haberleri

Kazakistan Enerji Bakanı: ”Yasal Kripto Madencileri Güç Kısıtlamalarıyla Karşı Karşıya Kalmayacak”

Çinli kripto madencileri daha fazla düzenleme dostu kıyılar aradıkları için için popüler bir yer olan Kazakistan’a göç etmeye ve operasyonlarını buradan yürütmeye başlamışlardı.

Bunun neticesinde Kazakistan, elektrik kesintileriyle karşı karşıya kalmaya devam ederken, ülkenin enerji bakanı, bir hükümet açıklamasına göre otoritenin yasal kripto madencileri için güç tüketimini kısıtlamayacağını söyledi.

Kazakistan enerji bakanı Magzum Mirzagaliyev, sektörün önde gelenleriyle yaptığı toplantıda, yasal gereklilikleri karşılayan kripto madencilerinin, ülkenin ekonomisini baltalayacak faaliyetlerde bulunmadıkları sürece kısıtlamalara tabi olmayacağını ve elektrik şebekesinden ayrılmayacağını söyledi.

Kazakistan’da yerel bir sanayi derneği olan Ulusal Blok Zinciri ve Veri Merkezi Endüstrisi Birliği de yaptığı açıklamada, yetkililerin yasadışı madencileri kapattığını görmekten memnuniyet duyduğunu ve ülkede sektör için parlak bir gelecek gördüğünü dile getirdi.

Blockchain derneği başkanı Alan Dorjiyev “Yasadışı Bitcoin madenciliği ülkemize zararlı… Son aylarda birçok yasadışı madenci operasyon kurarken, ülkede faaliyet gösteren çok sayıda Bitcoin madenciliği şirketi var. Bunun yanında uzun yıllar boyunca tüm yasalara tam olarak uyan, vergilerini ödeyen ve yerel istihdam sağlayan firmalarda var.” Dedi.

Dernek, Cumhurbaşkanı Kassym Jomart Tokayev‘in Haziran ayında Kazakistan’da kripto madenciliği için resmi bir vergi getiren yasayı imzalamasıyla Kazakistan’ın son yıllarda Bitcoin madenciliği yanlısı bir duruş sergilediğini kaydetti.

Son zamanlarda Kazakistan’a madencilerin akın etmesinden sonra elektrik kesintileri görülmeye başlandı. Enerji bakanı, elektrik şebekesine bağlanmak için teknik izinler arayan yeni kripto madencileri için ülke çapındaki toplam elektrik tüketimini sınırlamayı önerdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala