bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 57,361.00
ethereum

Ethereum (ETH)

$ 4,750.34
tether

Tether (USDT)

$ 1.00
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

$ 0.215400
litecoin

Litecoin (LTC)

$ 211.77
Kripto Para HaberleriHaberler

Kazakistan, 5 yıl içinde kripto madenciliğinden en az 1,5 milyar dolarlık ekonomik aktivite bekliyor

Kazakistan şu anda Bitcoin madenciliği hash oranı açısından dünyada 2. sırada.

Kazakistan Veri Merkezi Endüstrisi ve Blockchain Derneği veya NABDC’den bir rapor, kripto para birimi madenciliğinin önümüzdeki beş yıl içinde ülkeye 1,5 milyar dolar gelir getirebileceğini tahmin ediyor. Şu anda, kurumsal dijital para madenciliği faaliyetleri ülkede yılda yaklaşık 98 milyar tenge (230 milyon $) üretiyor. NABDC başkanı Alan Dordzhiev, yerel haber kuruluşu kapital.kz tarafından aktarılan şu açıklamayı yaptı:

98 milyar tenge rakamı, yalnızca resmi olarak madencilikle uğraşan şirketlerin ekonomik bir etkisidir. “Gri” madencileri hesaba katarsak, bu rakam güvenle 2 ile çarpılabilir.

Bu bağlamda “gri madenciler”, genellikle tartışmalı yasal statüye sahip kendi kripto madenciliği operasyonlarını yürüten bireyleri ifade eder. Dernek, olası bir elektrik kesintisini önlemek için yasadışı madencilikle mücadele için daha fazla düzenleme yapılması çağrısınd30a bulundu. Dordzhiev’in tahminine göre gri alan madencileri ülkede yaklaşık 500 MW elektrik tüketiyor. Bu ayın başlarında, Kazakistan Enerji Bakanlığı, kripto madenciliği endüstrisi tarafından tüketilen elektrik miktarına sınırlama getirmek için bir taslak emir önerdi.

Cambridge Üniversitesi’nden alınan verilere göre, Kazakistan dünyanın Bitcoin (BTC) madencilik hash oranının %18,10’una katkıda bulundu – Çin madencilik faaliyetlerini kısıtlamaya başladıktan sonra dünyanın en büyük ikinci. Bu, onu ABD için %35.40’lık hash oranı payının hemen arkasına ve Rusya’nın %11.23’ünün üstüne koyuyor. GlobalPetrolPrices’ten alınan rakamlara göre, Kazakistan’da ticari kullanımlı elektriğin ortalama maliyeti, ülkenin muazzam fosil yakıt rezervleri nedeniyle, kWh başına 0,054 ABD dolarıdır ve kWh başına 0,124 ABD doları olan küresel ortalamanın oldukça altındadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala