Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Kanadalı Başbakan Adayı, Bitcoin’i Yasal Para Birimi Olarak Kullanmaktan Yana

Muhafazakar Başbakan adayı, Kanadalıların Bitcoin ve diğer kripto varlıklarını para birimi olarak kullanmakta özgür olmaları gerektiğine inanıyor.

Kanada Muhafazakar Parti’nin Başbakan adayı Pierre Poilievre, Kanadalıların Bitcoin’i (BTC) ülkede yasal para birimi olarak kullanmalarına izin verilmesini desteklemek için konuştu.

YouTube kanalı BITCOIN, 28 Mart’ta (dün) Poilievre’nin yerel bir restoranda yaklaşık 100 kişilik bir kalabalığın önünde Kanada halkının “daha fazla finansal özgürlüğe” ihtiyacı olduğunu söyleyen bir video yayınladı. Buna “kripto, tokenler, akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan finansmana sahip olma ve bunları kullanma özgürlüğü dahildir” dedi.

“İnsanlar başka parayı seçme özgürlüğüne sahip olmalıdır. Hükümet nakit paramızı kötüye kullanacaksa, daha kaliteli başka nakit kullanma özgürlüğüne sahip olmalıyız.”

Bu yılın başlarında, Liberal Parti Başbakanı Justin Trudeau liderliğindeki Kanada hükümeti, Ontario‘da gerçekleşen Özgürlük Konvoyu protestolarına yanıt olarak kriptoya karşı sert bir yaklaşım benimsemişti. Ocak ve Şubat aylarında Kanadalı yetkililer protestocuların banka hesaplarını dondurdu ve kripto paralar da dahil olmak üzere kamyonculara yapılan tüm bağışları engellemeye çalıştı.


Kanada Blok Zinciri Konsorsiyumu (CBC) İcra Direktörü Koleya Karringten bugün Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, şu anda Liberal hükümetten kriptoya karşı düşmanca bir tutum olduğunu ve bunun “bilgi, anlayış ve düzenleyici netlik eksikliğinden kaynaklandığını” söyledi.

“Hükümeti blok zinciri konusunda eğitmek için güçlü bir savunuculuk pozisyonuna sahip olmak önemlidir. Vergi gelirinin seviyesini gördüklerinde bunun suçlular için bir endüstri olmadığını, inovasyon için bir endüstri olduğunu anlayacaklar.”

Karringten, Başbakan Trudeau’nun Şubat ayında Acil Durumlar Yasasını başlatmasının neden olduğu komplikasyonları takiben artık daha fazla kripto sahibi vatandaş olduğuna inanıyor. Kar amacı gütmeyen kuruluş Catalyst 23 Şubat’ta bu komplikasyonların bir bankacılık sahtekarlığına benzer olabileceğini söyledi.

Ateşli yaklaşımına rağmen, Poilievre’nin kripto para birimini desteklemesi şu an yalnızca küçük bir Kanadalı grupla rezonansa girebilir. Geçen Ekim ayına kadar araştırma firması Ipsos, 18 yaş üstü Kanada vatandaşlarının yalnızca %14’ünün kripto para birimine sahip olduğunu belirlemişti. Ancak, bu rakam 2016’da sadece %3’tü ve bu, muazzam bir büyüme oranı olduğuna işaret ediyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Metaverse Online Eğitim Dünyasını Nasıl Dönüştürebilir?

Ipsos ayrıca Kanadalı yetişkinlerin yaklaşık %25’inin gelecekte kripto satın almayı düşündüğünü tespit ettiğinden, gelecek için kripto sahipliği parlak görünüyor. Bu düşünce, Ocak ayında Cointelegraph tarafından bildirilen ve 1.000 Kanadalı katılımcıdan %62’sinin 2027 yılına kadar kripto parayla ödeme almakla ilgileneceği sonucuna varan bir araştırmayla tutarlılık gösteriyor.

Kerrington, Kanada’nın kriptoyu benimsemesi için iyimser görünümü paylaşıyor. CBC‘nin faaliyet gösterdiği Alberta eyaleti sakinleri tarafından ifade edilen faiz miktarında “büyük bir artış” olduğunu söyledi:

“Bankalar artık bunu görmezden gelemez. Politikacılar artık bunu görmezden gelemez. Hepsi ‘Nasıl benimseyebiliriz?’ diye sormaya başlamalılar.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu