HaberlerKripto Para Haberleri

Japonya, Rusya’ya Karşı Yaptırımlardan Dolayı Döviz Yasasını Gözden Geçirecek

Japonya hükümeti, Rusya‘ya uygulanan yaptırımlardan kaçınmanın bir yolu olarak gördüğü kripto kullanımını kısıtlamaya çalıştığı için ülkenin Döviz Yasası‘nın revizyonunu zorlamaya çalışıyor.

Japonya’nın Kabine Baş Sekreteri Hirokazu Matsuno dün düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, hükümetin ülkenin 208. Ulusal Diet oturumuna bir yasa tasarısı sunmadan önce ayarlamalar yapmak için “ilgili taraflarla” koordinasyon içinde olduğunu söyledi.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna‘yı işgale başlamasının ardından, Batılı güçler ve müttefikleri, eski Sovyet devletine karşı ekonomik yaptırımlar uygulamak için adım adım yol kat etti. Kriptolar, yasa koyucular tarafından bu yaptırımlardan kaçınmadaki rolü nedeniyle eleştirildi.

Kanunda yapılacak bir revizyon, Japon hükümetinin ülke içinde kripto borsalarının nasıl yönetildiğine dair yasal parametreleri uygulamasına olanak tanırken, onları olası yaptırımlı Rus hedefleri vakalarını araştırmaya zorlayacaktır.

Matsuno; “Yaptırımları daha pratik ve etkili kılmak için Döviz Yasası’nda değişiklik yapılmasına karar verildi… ve Maliye Bakanlığı başı çekiyor” dedi.

Japonya’nın yabancı yatırım düzenlemeleri, Döviz ve Dış Ticaret Yasası‘na dayalı düzenlemelerin yanı sıra bireysel yasalara dayalı düzenlemelere ayrılmıştır. “Forex Yasası”, denizaşırı yatırımcılar tarafından yapılan doğrudan yabancı yatırımlara belirli kısıtlamalar getirmeyi amaçlamaktadır.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Greenpeace, Bitcoin Madenciliğiyle Savaşıyor

Ülkenin Başbakanı Fumio Kishida dün yaptığı açıklamada, Japonya’nın Rusya’ya karşı yaptırımları güçlendirmek için kripto tarafından sömürülen bir boşluk gördüklerini ve bu boşluğu kapatmak için bir değişiklik yapılması gerektiğini söyledi.

Kyodo News‘in bildirdiğine göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı bu ayın başlarında, bazıları tarafından Japonya’nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Moskova‘ya yönelik yaptırımlarına tepki olarak görülen Japonya ile savaş sonrası barış anlaşması görüşmelerini sonlandıracağını söyledi. Tokyo, Rusya’nın askeri kampanyasını ağır bir şekilde eleştirdi.

Kishida o sırada; “Rusya’nın eylemleri son derece mantıksız ve tamamen kabul edilemez. Mevcut tüm durumlar Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığından kaynaklanıyor.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu