HaberlerKripto Para Piyasası

Japonya Merkezli Bir Borsa, 1,25 Milyar Dolarlık SPAC Anlaşmasıyla ABD Pazarına Giriyor

Japonya merkezli bir kripto para borsası olan Coincheck, özel amaçlı satın alma şirketi Thunder Bridge Capital Partners ile yaklaşık 1,25 milyar dolarlık bir anlaşmayla birleşerek ABD‘de halka açılacaklarını duyurdu.

Japon çevrimiçi aracı kurum Monex Group’un bir yan kuruluşu olan Coincheck’in, bir açıklamaya göre, işlem 2022’nin ikinci yarısında kapandığında Nasdaq Global Select Market‘te listelenmesi bekleniyor. Birleştirilen işletme, hiçbir hissedar itfası olmadığı ve masraflardan önce olmadığı varsayıldığında, Thunder Bridge Capital Partners’ın güveninde tutulan 237 milyon $ nakit alacak.

Kripto pazarı, işlemin Coincheck’in Japonya ve denizaşırı ülkelerdeki işini genişletmesine izin vereceğini söyledi. İşletme birleşmesi aynı zamanda firmanın ürün tekliflerini artırmasına, güvenlik ve altyapı yatırımlarına devam etmesine olanak sağlayacak.

2012 yılında kurulan Coincheck, kendisini Japonya’nın en büyük çoklu kripto para pazarlarından ve dijital varlık borsalarından biri olarak pazarlamaktadır. Şirket, Japonya’nın 5,5 milyon kripto para birimi sahibinin %28’ini oluşturan yaklaşık 1,5 milyon doğrulanmış müşteriye hizmet verdiğini söyledi. Takipçi CoinGecko‘ya göre, borsa bugün itibariyle son 24 saat içinde yaklaşık 100 milyon dolarlık spot dijital varlık ticareti gerçekleştirdi.

Japonya Merkezli Borsanın Girişimi Global Atılım Kararının Ardından Geldi

Coincheck, şirketin 2018 başlarında platformundan yaklaşık 500 milyon dolar değerinde dijital paranın çalındığını bildirmesiyle tarihin en büyük kripto hacklerinden birinin kurbanı oldu. Aynı yılın ilerleyen saatlerinde Coincheck, Monex Group tarafından yaklaşık 34 milyon dolara satın alındı. O sırada kripto platformu için ilk halka arz planlarını açıkladı.

Açıklamaya göre, Monex, birleşmeden sonra birleşen varlığın yaklaşık %82’sine sahip olacak ve bu oran, açıklamaya göre mevcut %94,2’lik sahiplikten aşağı olacak. Bu arada, mevcut Coincheck hissedarları, hisselerinin gelecekteki performansına bağlı olarak maksimum 50 milyon hisse almaya hak kazanıyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Florida’da İşletmeler Kriptoda Vergi Ödeyebilecek

Coincheck’in SPAC anlaşması, Japonya’nın küresel kripto endüstrisine ayak uydurma kararının bir parçası olarak ülkenin ticaret platformlarındaki kripto para birimi listeleri için uzun tarama sürecini hızlandırmak istediği sırada geldi. 31 borsadan oluşan bir endüstri kuruluşu olan Japan Virtual and Crypto Assets Exchange Association Salı günü yaptığı açıklamada, Nikkei Asia‘ya göre en az 18 kripto tokenini onay sürecinden çıkarmayı planladığını söyledi. Raporda, adaylar arasında popüler dijital varlıklar Bitcoin, Ether, XRP ve Litecoin olduğu belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu