Kripto Para PiyasasıHaberler

Japon Kripto Borsaları, Yabancı Borsalarla Rekabete Girme Planları Yapıyor

Japon kripto borsalarının, yeni kripto para birimlerini listeleme sürecini basitleştirmeyi planlayarak yabancı kripto ticaret platformlarıyla rekabeti artırmak için harekete geçtiği bildiriliyor.

Yerel haber ajansı Nikkei‘nin bugün yayınladığı bir habere göre, 31 yerel kripto borsasının kendi kendini düzenleyen bir kuruluşu olan Japan Virtual and Crypto Assets Exchange Association (JVCEA), Mart ayı sonlarında geniş çapta kabul gören 18 kripto para biriminden oluşan bir “yeşil liste” yayınlamaya hazırlanıyor.

Yeşil liste, Japon kripto borsalarını, ticaret platformlarında madeni paraları listelemeden önce her seferinde JVCEA ile kripto paraları taramaktan kurtarmayı amaçlıyor. JVCEA’nın çevrimiçi sunumunda bildirildiğine göre, yeşil listede yer alan dijital varlıklar artık taramaya tabi olmayacak.

Yaklaşan yeşil liste, Bitcoin (BTC), Ether (ETH), XRP ve Litecoin (LTC) dahil olmak üzere Japonya‘da en çok işlem gören kripto para birimlerinden bazılarını içerecek. Rapora göre, yeşil listeye eklenme koşulları arasında Japonya’daki üç borsada listelenmek ve en az bir ticaret platformunun bu dijital varlığı en az altı ay boyunca listelemek zorunda olması yer alıyor.

JVCEA’nın en son girişimi, kripto yatırımcılarına düzenlenmiş Japon kripto borsalarında işlem yapmak için daha fazla seçenek sunmayı amaçlıyor. Raporda, “Bazı endüstri yöneticileri, sofistike tüccarların kısmen seçeneklerin olmaması nedeniyle Binance gibi Japonya’da lisansı olmayan borsalara akın ettiğini söyledi.”

Binance’de işlem gören paraların en son resmi listesine göre, kripto borsası 2022 Mart ortası itibariyle 80’den fazla kripto para birimini destekliyor. Geçen yıl Japonya’da resmi olarak faaliyete geçen Amerika Birleşik Devletleri‘nin en büyük kripto borsası Coinbase, yaklaşık 160 kripto para birimi listeledi.

Buna karşılık, Nikkei’ye göre, Japon kripto borsaları şu ana kadar sadece yaklaşık 40 kripto para birimini toplu olarak listeledi. Bir JVCEA yetkilisinin bildirdiğine göre, GMO Coin kripto borsası, desteklenen madeni paralar açısından en büyük Japon kripto borsası ve 20 kripto para birimini idare ediyor.

CoinGecko’nun verilerine göre, Japonya’nın en büyük kripto borsalarından biri olan BitFlyer, bu sabah itibariyle sadece beş kripto para ticareti yapıyordu.

Daha önce bildirildiği gibi, JVCEA, düzenleyicilerin yoğun incelemesini tetikleyen bir dizi bilgisayar korsanlığı olayının ardından Mart 2018’de kendi kendini düzenleyen bir kurum olarak kuruldu.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Çin Mahkemeleri Blok Zincirinde Depolanan Kanıtları Kabul Ediyor

Şubat ayında JVCEA, Japonya’nın katı tarama kurallarının 1 trilyon dolarlık Japon kripto endüstrisinin büyümesini önemli ölçüde engellediğinden şikayet etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu