Kripto Para PiyasasıHaberler

Japon Hükümeti, Kripto Borsalarından “Rusya’ya Yaptırım Uygulanmasını” İstedi

Japon hükümeti, kripto borsalarından Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya karşı alınan yaptırım kararlarında aktif rol almalarını istedi. Reuters, bugün hükümetin kripto borsalarından ekonomik yaptırımların talimatlarına uygun olarak Rusya ve Belarus için kripto işlemlerini işlememelerini istediğini bildirdi.

Talep, yaptırımlar listesindeki Rusların, yaptırımların ekonomik etkilerinden kaçınmak için kripto para birimleri kullanabileceğine dair endişelerini dile getiren G7 üyelerinin bir toplantısının ardından geldi. ABD Hazinesi de yaptırımların kripto para birimlerini içerdiğini doğrulayan yeni bir rapor yayınladı.

Japonya’nın yeni hamlesiyle, yaptırımların hedef aldığı kişilere yetkisiz ödeme yapanlar, üç yıla kadar hapis veya 1 milyon yen, yani yaklaşık 8.500 dolar para cezası ile karşı karşıya kalacak. Bu çerçevede NFT‘ler de bir ödeme şekli olarak kabul edilir.

Kripto para birimleri, Ukrayna ve Rusya arasındaki çatışmanın ortasında sıcak bir konu haline geldi. Çok sayıda bağış yağmasına rağmen, hükümetler kripto paranın yaptırım uygulananlar için bir çıkış yolu olabileceğinden endişe ediyor. AB, yaptırımların bir parçası olarak kripto varlıkları yaptırım alanlarına dahil ediyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Ukrayna’dan, Rus İşgaline İthafen ‘NFT Müzesi’ Geliyor

Japon Hükümetinin Emrini Birçok Kuruluş Uygulamaya Aldı

Yaptırımlar, genel olarak kripto para birimlerinin ve borsaların takip ettiği ortamı beraberinde getirdi. Özellikle, Kraken yaptırım uygulamadı ve CEO Jesse Powell, yaptırım uygulanabilmesi için yasal bir neden gerektiğini söyledi. Çoğu borsa, Trezor gibi hizmetlerini tamamen durdurdu ya da yaptırım listesindeki hesapları donduran Binance gibi bir uzlaşma önerdi.

Ukraynalı yetkililer, bu şirketlerden yaptırımları uygulamaya almak için kısıtlamalar getirmemelerini veya kamuoyunun eleştirisini riske atmamalarını istedi. Birçok borsa, ademi merkeziyetçiliğin kendilerine bir faydası olmayacağına inanıyor.

Bu arada Coinbase, kripto endüstrisindeki teknolojinin yaptırım uyumluluğunu sağlamak için kullanılabileceğini söyledi. Dünyanın en büyük borsalarından biri, Ruslarla ilişkili 25.000 cüzdanı bloke etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu