Kripto Para HaberleriHaberler

Jam-DEX Jamaikalılara Airdrop Dağıtacak

Jamaika‘nın Jam-Dex olarak bilinen yeni merkez bankası dijital para birimini (CBDC) kullanan ilk 100.000 Jamaika vatandaşına, yaygın olarak benimsenmesini teşvik etme umuduyla 16 dolarlık ücretsiz bir ödeme yapılacak (airdrop).

Jamaika başbakanı Andrew Holness haberi ilk olarak Perşembe günü bir Facebook gönderisinde duyurdu. Bazı Facebook kullanıcıları Holness’ı “dijital bir geleceği kucaklamak” için överken, diğerleri Jamaika hükümetinin motivasyonları hakkında endişelerini dile getirerek, Holness’ı vatandaşları federal bankacılık sistemine “rüşvet vermeye” çalışmakla suçlarken karışık bir yanıt aldı.

Jamaika Observer‘a göre, Jamaika nüfusunun yaklaşık %17’si şu anda banka hesabı kullanmıyor. Sosyal medya kullanıcıları hükümetin amaçları hakkında varsayımlarda bulunurken, Observer bankasız kalmanın daha yoksul Jamaikalılar için hem maliyetli hem de zaman alıcı olduğuna dikkat çekiyor. Bu yeni ödeme teşvikinin diğerlerinin yanı sıra düşük ve orta gelirli vatandaşları ulusal bankacılık sistemine katılmaya teşvik etmesi umulmaktadır.

Duyuru, Jamaika Bankası‘nın (BoJ) geçen yıl 31 Aralık’ta Jam-Dex için 8 aylık pilot programını resmen tamamlamasıyla geldi ve önümüzdeki ay en kısa sürede ulusal bir sunumu tamamlaması bekleniyor. BoJ ayrıca, önceden banka hesapları olan tüm Jamaikalıların Jam-Dex dijital cüzdanları için otomatik olarak uygun olacağını belirtti.

Jamaika Maliye Bakanı Nigel Clarke 9 Mart’ta ülkenin Temsilciler Meclisi’nde yaptığı konuşmada Jam-Dex’in başarılı olması için vatandaşlar ve onların işletmeleri tarafından yaygın olarak benimsenmesi gerektiğini söyledi.

BoJ tarafından 17 Şubat’ta sağlanan rapora göre, yeni dijital para birimi Jamaica Digital Exchange (Jam-Dex) olarak adlandırılacak, kendi logosu ve “nakit yok, sorun yok” sloganıyla geliyor. BoJ, para biriminin önümüzdeki ay en kısa sürede piyasaya sürülmesini bekliyor.

“Jam-Dex” ismi hem teknik hem de estetik nedenlerle çok sayıda eleştiriyle karşılandı. Jam-Dex potansiyel olarak para birimlerinin “değiştirildiği” ve hem “dijital” hem de “Jamaikalı” olduğu gerçeğine atıfta bulunurken, terminoloji birçokları için büyük bir kafa karışıklığı yarattı.

Twitter‘daki kullanıcılar, Jam-Dex sadece bir dijital para birimiyken, kripto para birimindeki “DEX”, kripto para birimlerinin alınıp satıldığı merkezi olmayan bir borsayı ifade ettiğinden, para biriminin adaşındaki bariz yanlış adlandırmaya dikkat çekti.


Çin, CBDC’sini, “Dijital Yuan”ı ilk açıklayan ülkelerden biri olmasına rağmen, Karayipler‘deki ülkeler, Doğu Karayipler Merkez Bankası‘nın (ECCB) şimdi devreye girmesiyle birlikte CBDC’lerin benimsenmesinde ve yaygınlaştırılmasında hızla liderler haline geldi.

Bununla birlikte, DCash‘in benimsenmesi, 14 Ocak’ta merkez bankası destekli dijital para biriminin yaklaşık 2 ay boyunca çevrimdışı kalmasına neden olan bir çöküşün ardından battı. 9 Mart’a kadar ECCB, DCash’in bir kez daha tamamen işlevsel olduğunu açıklayarak, çökmenin nedeninin DCash defterini barındıran Hyperledger Fabric‘te “süresi dolan bir sertifika” olduğunu açıkladı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Paxos, Singapur’un Mali Düzenleyicisinden Onay Aldı

Filipinler, 8 Mart gibi yakın bir tarihte CBDCPh Projesini başlatma planlarını açıklarken, dünya çapında çok sayıda başka ülke CBDC’lerin uygulanmasını denemeye başlıyor. İran, Kenya ve Avrupa Birliği de araştırmaya başlayan en son ülkeler arasında yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu