Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Jack Dorsey’in Dijital Ödeme Şirketi Block, Açık Kaynak İzinsiz Madencilik Altyapısı Geliştiriyor

Kısa Notlar

  • Block, dikey olarak entegre bir sistem aracılığıyla Bitcoin madenciliği kaynaklarını merkezsizleştirmede deneme yapmak istiyor.
  • Madencilerin karşılaştığı kritik sorunları ele almak için çapraz işlevli bir uzman ekibi oluşturuyorlar.
  • Block, donanım çalışmalarına Temmuz 2021’de bir donanım cüzdanı geliştirmeye başladığında başladı.

Jack Dorsey liderliğindeki ödeme şirketi Block, Bitcoin madenciliğine erişimi demokratikleştirmek istiyor. Bu, bitcoin madenciliğinin çok merkezi hale geldiğine dair korkuların ortasında geliyor. Madencilik, giderek daha karmaşık hale geliyor ve çabaları, madenciliğin finansal açıdan uygun olduğu küçük bir grup madenci üzerinde yoğunlaştırıyor.

Dorsey’in Block’taki donanım başkanı Thomas Templeton, “Madenciliği satın almadan kuruluma, bakımdan madenciliğe kadar her yönden daha dağıtık ve verimli hale getirmek istiyoruz.” diye bir tweet attı. Dorsey de benzer bir duyguyu dile getirdi: “Madenciliğin bir güç kaynağına bir teçhizat takmak kadar kolay olmasını istiyoruz.”

Dorsey’in Block’u, yazılım mühendisleri, sistem mühendisleri ve Uygulamaya Özel Entegre Devre (ASIC) uzmanlarından oluşan bir ekip topluyor. ASIC’ler, Antminer serisi gibi madencilik teçhizatlarının çekirdeğini oluşturan özel çiplerdir. Afshin Rezayee, çapraz fonksiyonel ekibin başına geçecek.

Madencilerin karşılaştığı zorluklar

Dorsey’in kurucusu olduğu Block’un donanıma ilk girişi, Temmuz 2021’de, “Bitcoin saklamayı daha yaygın hale getirmeyi” amaçlayan bir bitcoin donanım cüzdanı oluşturduğunu duyurduğu zaman geldi. Templeton, madencilik sisteminin güç açısından verimli olacağını söyledi. İki soruyla dikey olarak entegre bir madencilik sistemi geliştirmeye başladılar. Birincisi, “Müşterinin bugün yaşadığı acı noktaları nelerdir?” ve ikincisi, “Belirli teknik zorluklar nelerdir?” Madencilik topluluğu üç ana faktörle yükümlüydü: güvenilirlik, performans ve kullanılabilirlik. En önemli sorunlar güvenilirlik, ısı dağılımı, toz ve madencilik makinelerini sürekli yeniden başlatma ihtiyacıydı.

Performansla ilgili olarak, bazı madencilik teçhizatlarının elektrik şebekesine, şebeke ekipmanı için zararlı olabilecek harmonikler enjekte ettiği vurgulandı. Harmonikler, bir güç şebekesindeki alternatif akım frekansının tam sayı katları (yani, 2,3,4) olan frekanslara sahip elektrik sinyalleridir. Örneğin, 100 Hz ve 150 Hz, 50 Hz’nin sırasıyla iki ve üç ile çarpılmasıyla elde edilen 50 Hz’lik bir elektrik şebekesinin harmonikleridir. Son olarak, madencilik teçhizatları için kaynak bulma, maliyet ve öngörülemeyen teslimat süreleri, madencilik ekipmanlarının elde edilmesinin zor olabileceği anlamına gelir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: BTC Bu Kış Boğa Koşusu Görür mü?

Açık kaynak madenciliği

Bir diğer dikkate değer açık kaynaklı madencilik projesine qMiner denir. Madencilik projesi, ASIC’ler yerine CPU’ları kullanır. Daha kolay erişilebilirler ve kaynak kullanımında hafif bir CPU paralel işleme veritabanı olan KDB+’ı kullanırlar. Sandy Bradley projeyi başlattı ve aşağıdaki teşvik yapısını önerdi: Mevcut Bloğun çözücüsüne %1, mevcut Bloğu çıkarmak için kullanılan kaynaklara orantılı olarak %39 tahsis edildi, %30 düşük gelirli hanelerin talep edebileceği evrensel gelire tahsis edildi ve %30’u çevresel canlanma projeleri için kullanılabilecek bir Dünya bakım vakfına tahsis edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu