Kripto Para HaberleriHaberler

İsviçre Ulusal Bankası 2. CBDC Testini de Tamamladı

Kısa Notlar

  • İsviçre, dijital devlet para birimini test etmenin ikinci aşamasını tamamladı.
  • Düzenleyici, bir merkez bankası dijital para biriminin ihracına ilişkin bir karar vermedi.
  • Ülkenin önemli bankaları teste katıldı.

İsviçre Ulusal Bankası, dijital frangın finansal sistemdeki dolaşımını test etmeyi tamamladı. İşi halletmek için ülkenin yerel bankalarıyla ortaklık kurdular.

Bloomberg, İsviçre Merkez Bankası’nın (İsviçre Ulusal Bankası) dijital frangı test etmenin ikinci aşamasını tamamladığını bildirdi.

Aralık ayındaki üç günlük bir test sırasında beş ticari banka, dijital frangın toptan bir versiyonunu mevcut iş mimarilerine uyguladı. Bu bankalar UBS, Citigroup, Credit Suisse, Goldman Sachs ve Hypothekarbank Lenzburg idi. Testler, bankalar arası, parasal ve sınır ötesi transferler dahil olmak üzere çok çeşitli dijital para birimi işlemlerini kapsıyordu.

Test, “Project Helvetica” adlı bir deneyin parçası olarak gerçekleştirildi. Amacı, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmanın pratik karmaşıklıklarını, yasal sorunlarını ve siyasi sonuçlarını belirlemekti.

Herhangi bir karar verilmedi

İsviçre Ulusal Bankası‘nın üçüncü bir test aşaması başlatıp başlatmayacağı henüz belli değil. İsviçre’nin dijital frangı test etmenin ikinci aşamasının sonuçlarını takiben bir CBDC ihracına karar verip vermeyeceği de belli değil.

Thomas Moser, İsviçre Ulusal Bankası Guvernörler Kurulu üyesidir. Mart ayında İsviçre’nin dijital bir para birimi uygulamak için acele etmeyeceğini belirtti. Ödeme yaparken paranın dijital versiyonunun anonimlik açısından nakitten önemli ölçüde daha düşük olduğunu söyledi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: BoA Analisti: Solana Kripto Varlıkların “Visa”sı Olabilir!

Moser’e göre, İsviçre’de veri koruma ve gizliliğe çok değer veriliyor. İnsanlar “tamamen anonim bir ödeme” için kullanabileceğinden nakit talep görüyor. Ayrıca, güvene dayalı parayı dijital bir muadili ile değiştirmenin ülkenin iki katmanlı bankacılık sistemini tehlikeye atacağına inanıyor.

Moser, bitcoin’in başlangıçta fikir ve konsept açısından heyecan verici bir şey olduğunu da söyledi. Ancak kripto para birimi geliştikçe orijinal vizyonundan uzaklaştı.

“Bitcoin’in aracılar ve merkezi karşı taraflar olmadan yeni bir finansal sistem yaratması gerekiyordu.”

Ancak Moser’in belirttiği gibi, pek çok kişinin “kendi bankası olmak istemediği ve aracıların ve merkezi karşı tarafların hizmetlerini kullanmaktan mutlu olduğu” ortaya çıktı.

İsviçre AB üyesi değildir, ancak tek pazarın bir parçasıdır. İsviçre’deki çoğu işletme, İsviçre frangı ile birlikte avroyu kabul etmekte. Bu nedenle, dijital frangı dış fiat para birimleriyle birlikte izlemek ilginç olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu