bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 57,217.00
ethereum

Ethereum (ETH)

$ 4,752.87
tether

Tether (USDT)

$ 1.00
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

$ 0.215819
litecoin

Litecoin (LTC)

$ 212.59
Kripto Para HaberleriHaberler

İsveçli Yetkililer, İklim Yükümlülüklerini Yerine Getirmek İçin Kripto Para Madenciliğini Kısıtlamayı Önerdi

İsveç’in iki genel müdürü, ülkedeki kripto para madenciliği ve tartışmalı konuyla ilgili olarak ilerlemek için atılması gereken adımlar hakkındaki görüşlerini dile getirdi.

İlk olarak Eric Wall tarafından Twitter’da paylaşıldığı gibi, hem İsveç Mali Denetleme Kurumu hem de İsveç Çevre Koruma Ajansı’nın genel müdürleri yakın zamanda bir makale yayınladılar.

Makaleye göre, İsveç’te Proof of Work yoluyla kripto para madenciliğine izin verilirse, ülkedeki yenilenebilir enerji tükenecek ve Paris Anlaşması kapsamındaki iklim yükümlülüklerini yerine getirme umutlarını tehlikeye atacaktır.

Yetkililer yazıda özellikle şunları vurguladı:

“İsveç’te kapsamlı kripto varlık madenciliğine izin verecek olursak, elimizdeki yenilenebilir enerjinin yapmamız gereken gerekli iklim geçişini karşılamak için yetersiz kalma riski var.”

Kripto varlıkları üretmek için en yaygın işlemin güç tükettiğini ancak aynı zamanda CO2 ürettiğini belirtmekte fayda var. Bu nedenle kripto varlık üreticileri daha fazla yenilenebilir enerji kullanmaya istekli ve İskandinav bölgesindeki varlıkları artıyor. Yetkililer konu hakkında şunları söyledi:

“Cambridge Üniversitesi’nin tahminlerine dayanarak, şu anda tek bir bitcoin madenciliği yapmak için gereken enerjiyi kullanarak orta büyüklükte bir elektrikli arabayı 1.8 milyon kilometre sürmek mümkün. Bu, dünya çapında kırk dört tura eşdeğerdir. Her gün 900 Bitcoin çıkarılıyor ve bu yenilenebilir enerjimizin makul bir kullanımı değil.”

İsveç, kritik hizmetlerini düşük karbonlu bir geleceğe dönüştürmek için kripto varlık üreticileri tarafından aranan yenilenebilir enerjiye ihtiyaç duyuyor.

Ancak madenciler tarafından daha fazla tüketim, ülkenin Paris Anlaşmasını karşılama kapasitesini baltalıyor. Sonuç olarak, iki otorite çok fazla enerji tükettiğini düşündükleri kripto varlıklarının madenciliğinin bu nedenle yasaklanması gerektiğini düşünüyor.

Özellikle çevreciler, Bitcoin madenciliğinin karbon ayak izini sorun ediyor. Varlığın bu yılın Nisan ayında tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmanmasının ardından, enerji kullanımıyla ilgili tartışmalar ivme kazandı ve varlığın değerindeki düşüşe katkıda bulundu.

Bitcoin madenciliği, dünyanın boşa harcanan enerjisinin yalnızca %0,38‘ini tüketiyor; Bitcoin Madencilik Konseyi (BMC) raporuna göre çalışma, varlığın karbon ayak izi nedeniyle eleştirilmesinden aylar sonra Bitcoin madenciliği enerji kullanımı hakkında fikir veriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala