Bitcoin HaberleriFinans HaberleriHaberler

İsveç’in Enflasyon Oranı 29 Yılın En Yüksek Seviyesinde

İsveç Kronu'nun enflasyon oranı, dünya çapında artan enflasyon eğilimi ve ABD'deki yüzde 7,0 enflasyonun ardından Aralık ayında 29 yıllık yeni bir rekora imza attı.

Dünyanın birçok yerinde enflasyon artıyor. Çarşamba günü, ABD Merkez Bankası Aralık ayı için %7,0 TÜFE enflasyonu bildirdi. Bu eğilimin ardından, İsveç Kronu’nun (SEK) enflasyon oranı Aralık ayında %4,1’e yükseldi ve Kasım ayındaki %3,6’lık enflasyon oranından güçlü bir artış kaydetti.

Bu enflasyon seviyeleri, neredeyse 29 yıl önce, Aralık 1993’ten bu yana görülmedi. İsveç İstatistik Bürosu (SCB) tarafından bildirildiği üzere enflasyon, piyasa beklentilerinin üzerinde ve İsveç merkez bankası Riksbanken tarafından belirlenen yüzde ikilik hedefin çok üzerinde gerçekleşti. Enflasyonun yükselmesine en önemli katkı enerji fiyatlarından gelirken, gıda, giyim ve ulaşım fiyatlarındaki artış da önemli katkılar sağladı.

2020’de enflasyon sıfıra indi

İsveç ekonomisi üzerindeki enflasyon baskısı son birkaç yılda nispeten düşüktü ve bu da Riksbank’ın enflasyon oranını yüzde iki hedef civarında tutmak için geniş bir para politikası uygulamasına yol açtı. Bu, Kron üzerinde çok fazla baskı oluşturarak Corona krizine yol açtı. Sonuç olarak, enflasyon oranı 2020’deki kriz sırasında sıfıra yakındı, aslında Mayıs 2020’de yüzde sıfıra ulaştı.

2021’de enflasyon yükselmeye başladı, yıl boyunca yüzde 1,5’in üzerinde kaldı ve Kasım’dan Aralık’a kadar yüzde 1,3 arttı.

Enerji fiyatları Aralık ayında yükseldi. SCB’de fiyatlandırma istatistikçisi Caroline Neander, bunun 2000’ler boyunca enerji fiyatlarındaki en yüksek aylık değişim olduğunu söylüyor.

Aralık ayı enflasyonuna ikinci katkıyı ulaşım, ardından giyim izledi. Akaryakıt fiyatları Aralık ayında düştü. Enerji fiyatlarını saymazsak, enflasyon oranı Kasım’daki %1.9’dan Aralık’ta %1.7’ye düştü.

Merkez bankaları hala geçici anlatıyı zorluyor

İsveç ticari bankası Swedbank‘ın Baş Stratejisti Mattias Isakson, “İsveç Riksbank, Avrupa Merkez Bankası ECB ile birlikte, rakamların beklenenden daha yüksek olmasına rağmen, bu enflasyon seviyelerinin geçici nitelikte olduğu argümanını hala zorluyor” dedi.

Enflasyona odaklanmaya paralel olarak, birçok ülkede Covid enfeksiyon oranı rekor seviyelerdeyken, aynı zamanda tedarik zincirleri açıkça gergin ve tünelin ucundaki herhangi bir ışığı kısa vadede görmek zor.

Bu arada, Euro Bölgesi‘nde yıllık ortalama enflasyon oranı, Kasım ayındaki yüzde 4,9’dan hafif bir artışla Aralık ayında yüzde 5,0’a yükseldi. AB için de, enerji fiyatları yıllık yüzde 26 artışla yüksek enflasyona en fazla katkıyı yaptı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bitcoin Bu Kış Boğa Koşusu Görür mü?

Baltık’ta tehlikeli yüksek enflasyon

Artan enflasyon, Estonya‘da yüzde 12 ve Litvanya‘da yüzde 10,7 ile özellikle Baltık bölgesini vuruyor. Ayrıca, Belçika ve Hollanda sırasıyla %6,5 ve %6,4 oranlarında yüksek enflasyon görüyor. AB’nin en büyük ekonomisi olan Almanya, Avrupa ortalamasının açıkça üzerinde %5.7’lik bir enflasyon oranı gördü.

En azından kripto endüstrisindeki pek çok kişi, Bitcoin‘i her şeyden önce, protokolün kendisinden başka bir şey tarafından kontrol edilmeyen ve değiştirilmesi imkansız değilse de son derece zor olan Bitcoin’in sabit ihraç oranı nedeniyle bir enflasyon koruması olarak görüyor. Sıfır olmasa da, bu yarılanma döngüsü sırasında Bitcoin’in enflasyon oranı yıllık %1,76 seviyesinde.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu