Kripto Para HaberleriHaberler

IRS, Vergi Beyanname Formundaki Kripto Sorusunda Değişiklik Yaptı

Kripto para birimleri, hükümetler ve vergi kurumlarının, özellikle de Amerika Birleşik Devletleri İç Gelir Servisi‘nin (IRS) son zamanlarda oldukça fazla ilgisini çekiyor. Bunun sebebi ise son aylarda, kripto para birimlerinin 2 trilyon dolarlık piyasa kapitalizasyonunu aşması ve değer kazanmaya devam etmesidir.

29 Mart tarihli Quantum Economics haber bültenine göre, özellikle bu sezon formlarını dolduran ABD’deki vergi mükellefleri, gelir vergisi beyannamelerinde kripto para birimi sorusunda küçük bir değişiklik fark ettiler.

“2021 yılı boyunca herhangi bir zamanda herhangi bir dijital para biriminde herhangi bir finansal çıkar sağladınız mı, sattınız mı, takas ettiniz mi veya başka bir şekilde elden çıkardınız mı?”

Bu soru, 2019’dan beri gelir vergisi beyannamelerinde mevcuttu; ancak şimdiye kadar sadece kripto para birimini edinme hakkında soru soruluyordu. Bu formda kriptonun elden çıkarılmasından ilk kez bahsediliyor.

Bu soruyla IRS, vergi mükelleflerinin mali yıl boyunca mal ve hizmet satın almak için Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) veya başka herhangi bir dijital varlık kullanıp kullanmadığını sorguluyor.

Bunun anlamı ne? IRS ne yapmak istiyor?

Buna göre, bir kripto para biriminin değerindeki herhangi bir artış, vergi mükellefi onu kâr için satarsa, diğer kripto para birimleriyle değiştirirse veya hatta The Home Depot veya Microsoft Store gibi kripto para birimini kabul eden bazı büyük perakendecilerde ödemeler için kullanırsa vergiye tabidir.

Faaliyetten herhangi bir kazancınız veya kaybınız olduğu sürece, bunu bildirmeniz gerekiyor ve gelir olarak kripto alırsanız, alındığı sırada ABD doları cinsinden adil piyasa değerini bildirmeniz gerekiryor.

ABD’de vergi beyannamesi verme dönemi genellikle, IRS’nin bir önceki yıla ait iadeleri kabul edip işleme koyduğu 24 Ocak ile son başvuru tarihinin sona erdiği 15 Nisan arasında gerçekleşir.

Bu yıl, Kurtuluş Günü tatili nedeniyle kapanış tarihi 18 Nisan’a uzatıldı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Hindistan’da %30 Kripto Vergisi Yasalaştırıldı

Diğer ülkelerde kripto vergisi

Dünyanın dört bir yanındaki finans otoriteleri, kripto pazarında daha fazla görünürlük elde etmenin ve bu popüler varlıkları vergilendirmenin yollarını arıyor.

38 üye ülkesi için ekonomik politika önerileri yayınlayan Avrupa Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), kripto borsalarını vergi makamlarıyla bilgi paylaşmaya zorlayan Kripto Varlık Raporlama Çerçevesi üzerinde çalışıyor.

Bunun da ötesinde, StevedaNews daha önce Hindistan‘daki yetkililerin kripto para birimleri ve takas edilemeyen tokenler (NFT’ler) ticaretinde %30’luk bir vergi planladığını ve Charge.org’da makul olmayan kripto vergisini azaltmak için bir politika oluşturulmasına yol açtığını bildirdi.

CoinMarketCap verilerine göre, kripto piyasasının mevcut değeri, haftalık %9,64 ve 24 saatlik %0,93 artış kaydederek 2,16 trilyon dolar seviyesinde bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu