Kripto Para HaberleriHaberler

İran’ın yakında merkez bankası dijital para birimini (CBDC) kullanacağı bildiriliyor

İran Merkez Bankası’nın (CBI) yakında bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilotu başlatmayı planladığı bildiriliyor.

İran İşçi Haber Ajansı tarafından yayınlanan bir rapora  göre, CBI başkan yardımcısı CBDC’lerin ülkenin finansal tutarsızlıkları çözmesine yardımcı olabileceğini söyledi. 

İran’da bağımsız bir dijital para biriminin geliştirilmesi, 2018‘de CBI’nın yürütme kolu olan Bilişim Hizmetleri Şirketi’nde başladı. Geliştirme aşaması tamamlandı ve yakında bir pilot uygulama başlatılacak. Ancak CBI, zaman çerçevesi hakkında pek fazla ayrıntı açıklamadı.

İran CBDC’sinin Linux Vakfı tarafından barındırılan Hyperledger Fabric platformu kullanılarak geliştirildiği bildiriliyor. 

İran, ABD tarafından uygulanan ağır ekonomik yaptırımların bir sonucu olarak önemli finansal ve ekonomik zorluklar yaşamıştı. 

Bu sorunların ortasında ülke kriptoya döndü ve ekonomiyi canlandırmak umuduyla Bitcoin BTC ) madenciliğini yasallaştıran ilk ülkeler arasında yer aldı, ancak elektrik kesintileri nedeniyle birçok kez  madencilik operasyonlarını geçici olarak kapatmak zorunda kaldı.

İran ayrıca ticari yaptırımları aşma umuduyla kripto para birimlerini uluslararası ticaret için kullanmak istiyor. CBI ve Ticaret Bakanlığı, CBI’ın ödeme platformunu, işletmelerin kripto para birimleri kullanarak ödeme yapmalarına olanak tanıyan bir ticaret sistemine bağlamak için bir anlaşmaya vardı. 

Şu anda, yaklaşık 100 ülke bağımsız bir dijital para birimi üzerinde çalışıyor, ancak bunlardan yalnızca birkaçı pilot aşamaya ulaştı. Çin şu anda ön planda yer alıyor. Ülke CBDC geliştirmesini 2019‘da tamamladı ve şu anda çeşitli iller ve perakende sektörlerinde toplu olarak test ediyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu