Blockchain HaberleriHaberler

İran Blockchain Derneği Başkanı Kripto Para Yasaları Konusunda Özel Konsey Çağrısında Bulundu

İran’ın ana blok zinciri organizasyonuna göre, yetkililer kripto para yasalarının uygulanmasında ihmalkar davrandılar. Dernek, hükümetin hareketsizliğinden endişe duyuyor ve böylesine zorlu bir görevin üstesinden gelmek için yeterince hazırlıklı olmadığını düşündüğü kurumlara yardım teklif ediyor.

İran Blockchain Derneği (IBA) başkanı Abbas Ashtiani, İran Merkez Bankası (CBI) gibi düzenleyici kurumların dijital varlıkları düzenleyemediğini söyledi.  Financial Tribune tarafından hazırlanan bir rapora göre, IBA sorumluluk üstlenecek bir “bağımsız danışman konseyi” kurulmasını talep etti .

Ashtiani Salı günü düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Kripto para birimleri için düzenlemeler yapmak adına devlet organlarından özel bir temsilciler konseyine ihtiyacımız var. CBI veya Güvenlik ve Değişim Kurumu, sorunun çok boyutluluğu göz önüne alındığında kriptolar için kurallar koyma konusunda yeterince yetkin değil.”

İran’da Bitcoin ( BTC ) madenciliğine izin verilirken, ödemeler için kripto kullanılmasına izin verilmemektedir. Ancak, bankalar ve lisanslı para kurumlarının, ithalat ödemeleri için İran’daki yetkili madenciler tarafından oluşturulan dijital para birimini kullanmalarına izin veriliyor.

Kurallara göre madenciler, Sanayi Bakanlığı’ndan ruhsat almalı ve elektrik faturalarını ihracat fiyatına göre ödemelidir. Bu yılın başlarındaki en son verilere göre, ülkede yaklaşık 30 işletme madencilik ruhsatı aldı.

Ancak, yasa dışı madencilik endişeleri hala ülkede büyük bir sorun olarak nitelendiriliyor. Daha önce Tahran Menkul Kıymetler Borsası CEO’su bodrumda Bitcoin madencilerini yakaladıktan sonra istifa etmişti.

Ashtiani, hükümet yetkililerinin kripto para madenciliği ve ticaretiyle bağlantılı yasa dışı faaliyetlerle ilgili endişelerine yanıt olarak, İran Blockchain Derneği’nin milletvekillerini anladığını ve endişelerinin giderileceği konusunda onlara güvence verdiğini söyledi:

“Suçluluğu en aza indirirken kriptoların ekonomi üzerinde olumlu bir etkisi olmasını sağlamaya yardımcı olabilecek kuralların belirlenmesine yardımcı olmaya hazırız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala