bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 57,217.00
ethereum

Ethereum (ETH)

$ 4,752.87
tether

Tether (USDT)

$ 1.00
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

$ 0.215819
litecoin

Litecoin (LTC)

$ 212.59
Altcoin HaberleriHaberler

IOTA, Yeni Beta’da Sıfır Ücretli Akıllı Sözleşmeleri Başlattı

Açık kaynaklı bir kripto para birimi ve dağıtılmış defter olan IOTA, kısa süre önce akıllı sözleşme beta sürümünü başlattı. Ağ kullanıcıları artık IOTA ağıyla birlikte gelen yüksek hızlı ve sıfır ücretli işlemlerden yararlanabilir.

IOTA Akıllı Sözleşmeler

Perşembe günü bildirildiği gibi beta, ERC-20 tokenlarını platformla birlikte çalışabilir hale getiren bir Ethereum Sanal Makinesi (EVM) içeriyor. Ayrıca, akıllı sözleşmeler artık Ether’in programlama dili ile yazılabilir.

Proje ayrıca tam ağ paylaşımı ekledi. Bu, akıllı sözleşmeleri yerelleştirilmiş tokenların temel katmanına sararak yüksek derecede birlikte çalışabilirlik sağlar.

Özellikle, tüm akıllı sözleşmeler, yaratıcılarının kendi yürütme ücretlerini belirlemelerine izin vererek farklı zincirlerin onları aşağı çekmek için rekabet etmesine izin verir.

Bazıları, Ethereum gibi platformlara kıyasla IOTA’nın akıllı sözleşmeleri uygulamakta geç kaldığına inanabilir. Ancak IOTA CEO’su Dominik Schiener, konuya farklı bir bakış açısı getirdi.

Schiener, kar amacı gütmeyen kuruluşun, rekabet eden zincirlerin dezavantajları etrafında çalışan bir akıllı sözleşme çözümü oluşturduğunu söyledi. Örneğin, Cardano sınırlı akıllı sözleşme çıktısıyla karşı karşıya gibi görünse de, IOTA sınırsız ölçeklenebilirlik sunuyor.

Ayrıca IOTA CEO’su platformun ücret eksikliğini önemli bir rekabet avantajı olarak tanımlıyor:

“Ücretlerin kendileri ve özellikle oynaklıkları, iş modellerini zorluyor ve ekonomik bir itici gücün zıttı.”

Yapılan açıklamalara göre IOTA gelecekte, proje finansmanı yoluyla dApp geliştirme ve ekosistem büyümesini desteklemeye odaklanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala