Bitcoin HaberleriHaberler

Intel, Verimli Bitcoin madenciliği cihazı ortaya çıkaracak

Raporlar, en büyük bilgisayar işlemcisi üreticilerinden biri olan Intel’in, Şubat 2022’deki IEEE Uluslararası Katı Hal Devreleri Konferansı’nda ”Bonanza Mine” olarak bilinen yeni bir “Ultra Düşük Voltajlı Enerji Verimli Bitcoin Madenciliği Cihazı ortaya çıkarmayı planladığını gösteriyor. 

Intel, Kasım 2018’de “yüksek performanslı Bitcoin Madenciliği” için benzer fikirleri özetleyen bir patent sunmuştu. Patentte açıklanan süreçlerin ISSCC’de sergilenen ürüne dahil edilebileceği düşünülüyor.

Patente göre, Bonanza Mine’ın arkasındaki ASIC, hesaplamaları diğer ASIC’ler kadar etkili bir şekilde tamamlarken, tekrarlanan veya gereksiz hesaplamalara olan ihtiyacı ortadan kaldırabilecek. Bu sistemin toplam güç tüketimini yaklaşık %15 oranında azaltması planlanıyor.

Kripto madenciliği için kullanılan işlemciler, kıtlık ve azalan satışlara maruz kalmalarıyla ünlüdür. Uzmanlara göre Intel, Bitmain gibi şirketlere karşı bir rakip haline gelebilir.

Sürekli işlemci kıtlığına ve tutarsız üretim maliyetlerine rağmen kripto para madenciliğine olan talep istikrarlı bir şekilde artıyor. 

Intel’den temsilciler, kripto madenciliği endüstrisine ve yeni çipe girme konusunda kendinden emin görünüyor. Temsilciler konu hakkında şu yorumu yaptı:

“Şirket, Intel Laboratuarlarında yapılan çalışmalardan başlayarak birkaç yıl boyunca SHA 256 optimize edilmiş ASIC’ler etrafında tasarım çalışması yaptı.”

Intel’in Bonanza Madeni’ni perakende satış için mi piyasaya süreceği yoksa bunun kesinlikle endüstriyel veya araştırma amaçlı mı olacağı belli değil. Ne olursa olsun, bu potansiyel olarak Intel’i kripto madenciliği endüstrisinde ana rakip haline getirebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu