HaberlerKripto Para Haberleri

Intel ve GRIID, Bitcoin Madenciliği İçin Ortaklık Kurdu

FOX Business‘a göre, Bitcoin madencilik şirketi GRIID, dünyanın en büyük yonga üreticisi olan Intel ile enerji verimli yöntemlerle Bitcoin madenciliği yapmak için bir ortaklık kurdu.

Ohio merkezli GRIID, önümüzdeki haftalarda bir SPAC birleşmesi yoluyla New York Menkul Kıymetler Borsası‘nda 3,3 milyar dolarlık bir değerlemeyle halka açılacak. Hisse senedinin sembolü “GRDI” olacaktır.

Intel Kripto Pazarına Büyük Bir Patlamayla Giriyor

18 Ocak’ta Intel’in yaklaşmakta olan ISSCC konferansında ultra düşük voltajlı ve enerji verimli Bitcoin madenciliği için çip tasarımcısı olan yeni bir “Bonanza Madeni” ASIC‘yi tanıtacağını bildirdik. Fox Business’a göre, önümüzdeki günlerde tahmini 3,3 milyar dolara NYSE‘de halka açılması beklenen bir kripto madenciliği işletmesi olan GRIID, “BMZ2” madenciliği ASIC’leri için Intel ile uzun vadeli bir sözleşme imzaladı.

GRIID, duyuruyu, toplam 48 megavat kapasiteli üç endüstriyel ölçekli tesis inşa etme hedeflerini detaylandıran S-4 dosyasında yaptı. Şirketin başvurusuna göre, hem Bitmain hem de MicroBT ile madencilik ASIC sözleşmeleri var, ancak aynı zamanda “[…], genişlememizi hızlandırmamıza yardımcı olacak ASIC’leri tedarik etmek için Intel ile bağlayıcı bir tedarik sözleşmesi imzaladık. GRIID, 2022’de teslim edilecek olan ilk siparişin bir parçası olarak Intel’in gelecekteki üretim hacimlerinin büyük bir kısmına erişebilecek.”

Çipler, ürün hakkında çok az şey bilinmesine rağmen Intel tarafından “ultra düşük voltajlı, enerji verimli Bitcoin madenciliği ACIS” olarak pazarlanıyor.

Intel hisse başına 53 dolardan işlem görüyor. Kaynak: TradingView.
Intel hisse başına 53 dolardan işlem görüyor. Kaynak: TradingView.

GRIID’nin madenciliği, Intel’in daha enerji verimli olma dürtüsüne uyan ve muhtemelen Marathon ve Riot gibi diğer Bitcoin madencileri yerine neden GRIID’yi seçtiklerini açıklayan karbonsuz elektriğe dayanmaktadır.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Crypto.com CEO’su, Son Saldırıda 400 Hesabın Güvenliğinin İhlal Edildiğini Doğruladı

Anlaşma, listede birkaç yerde belirtilmiştir:

“8 Eylül 2021’de GRIID, GRIID’nin Intel tarafından tasarlanmış BZM2 ASIC’leri satın alabileceği bir tedarik anlaşması (“Intel Tedarik Anlaşması”) imzaladı. Intel Tedarik Sözleşmesi ilk dört yıllık dönem içindir ve taraflardan herhangi biri ilk dört yıllık dönemin bitiminden en az 90 gün önce bildirimde bulunmadıkça anlaşma bir dönem için otomatik olarak yenilenecektir. Intel Tedarik Sözleşmesi, GRIID’ye Mayıs 2023’ten önce verilen tüm siparişler için BZM2 ASIC’ler için sabit fiyatlandırma sağlar. Ayrıca, belirli koşullara tabi olarak GRIID, Intel’den Intel tarafından tasarlanmış tüm nitelikli ASIC’lerin en az %25’ini aşağıdakiler aracılığıyla satın alma hakkına sahip olacaktır.”

GRIID, belirli koşullara bağlı olarak, kabaca Mayıs 2025’e kadar Intel tarafından tasarlanmış tüm nitelikli ASIC’lerin en az dörtte birini satın alma hakkına sahip olacak.

Anlaşmanın halka açık kopyasında, işlemin finansal özellikleri ve yeni çiplerin performansı açıklanmadı.

Intel’in ortaklığı Stratejiktir

Çevresel kaygılar nedeniyle, büyük yatırımcılar Bitcoin satın almakta tereddüt ediyor. Bitcoin madenciliği çok fazla enerji tüketir, bu da birçok yatırımcının onu portföylerine dahil etmesini ve ESG (çevre, sosyal ve yönetişim) hedeflerine ulaşmasını zorlaştırır.

Kararın, dört yaşındaki bir firma olan GRIID’e, 2018’de madencilik pazar payının %75’inden fazlasını elinde tutan dünyanın en büyük Bitcoin madencisi Bitmain’e ayak uydurarak bir destek vermesi muhtemel.

Şubat ayındaki ISSCC konferansında, çip üreticisinin yalnızca bitcoin madenciliği için yaratılan gelecekteki işlemcileri hakkında daha fazla bilgi vermesi planlanıyor. Büyük yonga üreticisi, büyük olasılıkla yeni madencisini “Vurgulanan Çip Sürümleri: Dijital/ML” bölümünde “Bonanza Madeni: Ultra Düşük Voltajlı Enerji Verimli Bitcoin Madenciliği ASIC” başlıklı bir panelde sergileyecek.

Intel’in ASIC’lerinin bitcoin madenciliği için bilinen ilk müşterisi, özel amaçlı bir satın alma şirketi (SPAC) ile birleşme yoluyla halka açılmak isteyen GRIID’dir. Birleşme sürecinden sonra GRIID’nin 3 milyar dolardan fazla değer kazanması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu