Kripto Para HaberleriHaberler

İngiltere Merkez Bankası ve düzenleyiciler, bir dizi yeni raporda kripto düzenlemesini değerlendirdi

İngiltere Merkez Bankası Mali Politika Komitesi ve diğer Birleşik Krallık düzenleyicileri, kripto varlıklar ve merkezi olmayan finansla ilgili finansal istikrar hakkında raporlar yayınladıktan sonra kripto düzenlemesini değerlendiriyor.

BoE raporu dün yayınlandı ve Finansal Davranış Otoritesi (FCA), Banka İhtiyati Düzenleme Kurumu (PRA) ile birlikte aynı anda hepsinin birbirine atıfta bulunduğu belgeleri yayınladı.

Bankacılık komitesi (FPC), 40 sayfalık raporunda kripto varlıkların ve DeFi‘nin Birleşik Krallık finansal sisteminin istikrarı için “sınırlı” bir risk oluşturduğunu belirtti; ancak “bu varlıklar daha geniş finansal varlıklarla daha bağlantılı hale geldikçe, riskin arttığı” görülüyor. Buna karşılık, FPC bu riskleri değerlendirmeye ve tavsiyelerde bulunmaya dair onay verdi.

Rapor, kripto teknolojisinin geleneksel finansla aynı amaçlara hizmet ettiği durumlarda riskleri azaltmak için mevcut düzenleyici çerçeveyi yeterli buldu. FPC, Hazine’nin Banka’yı işleme koyma teklifi de dahil olmak üzere stabilcoin düzenlemesi tekliflerini “memnuniyetle karşıladı” ve DeFi uygulamalarını düzenlemeye yönelik uluslararası çabalara desteğini dile getirdi.

FPC, finansal kurumlara, düzenleyici çerçeve daha sağlam hale gelene kadar kripto varlıkların veya DeFi’nin “herhangi bir şekilde benimsenmesi konusunda özellikle temkinli ve ihtiyatlı bir yaklaşım benimsemelerini” tavsiye etti. Bu bağlamda, PRA Başkan Yardımcısı ve CEO Sam Woods, bankalara, sigorta şirketlerine ve belirlenmiş yatırım firmalarına kripto varlıklara maruz kalma konusunda FPC raporuna ve FCA bildirimine açıkça atıfta bulunarak bir mektup yazdı.

Woods’un mektubunun büyük bir kısmı, artan ilgiler ışığında muhataplara mevcut politikaların ve düzenleyici çerçevelerin hatırlatılmasıyla ilgili.

FCA bildirimi, düzenlenmiş firmalara “kripto varlıklar ve ilgili hizmetlerle etkileşime girdiklerinde veya bunlara maruz kaldıklarında mevcut yükümlülüklerini” hatırlattı. Düzenleme, risk, ihtiyatlılık ve saklama hususları hakkında “müşterilere karşı net olmak” da dahil olmak üzere bu yükümlülüklerin bir listesini gözden geçirdi.

İngiltere düzenleyicisi FCA, çok sayıda kayıt dışı kripto varlık işletmesi listesine dikkat çekerek Kara Para Aklamanın Önlenmesine ve kayda özel önem verdi. Ajans, bu işletmelerden bazılarını araştırıyor. Kayıtlı olmayan ve geçici olarak kayıtlı tüm kripto işletmeleri, 31 Mart’a kadar kaydı tamamlamalı; çünkü İngiltere’de kapanma olasılığı ile karşı karşıya kalacaklar.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Togg, Avalanche Zirvesi’ne Konuşmacı Olarak Davet Edildi

Bu, 24 Mart’ta yayınlanan kriptoyla ilgili Bank of England belgelerinin tam kapsamı değildi. “İngiltere Merkez Bankası’nın yeni dijital para biçimlerine ilişkin Tartışma Belgesine Yanıtlar” da ortaya çıktı. Banka tarafından geçen yıl merkez bankası dijital para birimiyle ilgili yayınlanan tartışma belgesine atıfta bulunuldu. FPC, Banka ve Hazine’nin bu yıl CBDC hakkında “bir danışma oturumu başlatacağını” belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu