Bitcoin HaberleriHaberler

İngilizce Dil Eğitim Firması Meten EdtechX, Bitcoin Madenciliğine Girdi

Çin merkezli ve Nasdaq listesinde yer alan bir İngilizce dil eğitim firması olan Meten EdtechX, Bitcoin madenciliği alanına girdi.

Mart 2020’de bir SPAC anlaşmasıyla halka açılan Meten, ilk olarak Eylül ayında iş kollarını genişletmek için kripto para madenciliğine girmeyi planladığını söylemişti.

Meten, kendi madencilik çiftliğini kurma planları ile hem madencilik makinelerini hem de NFT varlıklarını satın almayı düşündüğünü belirtti. Meten, “Şu anda Kanada’da düşük maliyetli doğal gaz, petrol madenleri ve diğer uygun alanları arıyoruz” dedi.

Firma geçtiğimiz hafta AGM Holdings‘ten 12 milyon dolar karşılığında 1.500 adet yeni nesil Bitcoin madencilik makinesi satın alarak önemli bir adım attı.

Meten’in geçiş hamlesi, Çin’in okul müfredatındaki İngilizce dilini de içeren konularda hem çevrimiçi hem de çevrimdışı olarak kar amaçlı eğitimi resmen yasaklamasından yaklaşık iki ay sonra geldi. 

Bu, ilk piyasa değeri yaklaşık 3 milyar dolar olan küçük-orta büyüklükteki bir kamu şirketinin, Çin’in yasal düzenlemeleri nedeniyle belki de beklenmedik bir şekilde kötüleşen işini kurtarmak için Bitcoin madenciliğini nasıl kullanmaya çalıştığının en son örneği olarak nitelendiriliyor.

Meten, 2006 yılında Shenzhen’de kuruldu ve geçen yıl Aralık ayı itibariyle yaklaşık 30 Çin şehrinde 100‘ün üzerinde öğrenim merkezine sahipti.

Hem yetişkinler hem de gençler için çevrimiçi ve çevrimdışı İngilizce eğitim dersleri sunuyordu. Bu yılın ilk yarısında Meten, 67 milyon dolarlık gelir üzerinden 26 milyon dolarlık net zarara uğradı. Gelirin yaklaşık %20‘si, gençler için çevrimiçi ve çevrimdışı derslerden geldi. 

Şirket, Mart 2020’de listeye alındığında, hisse senedi fiyatı 27 dolara kadar çıktı ve o zamandan beri, 2020‘nin ilk yarısı için 30 milyon dolarlık net zarar açıkladığı o yılın Ağustos ayına kadar 15 dolar civarında kaldı.

Çin’in rekabetçi eğitim sistemi, son on yılda kar amacı gütmeyen özel ders işletmelerinin büyümesini destekledi, ancak hükümet şimdi ülkenin doğum oranını teşvik etmeyi ve ebeveynler üzerindeki eğitim baskısını azaltmayı hedefliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala