Bitcoin HaberleriHaberler

İngiliz araştırmacılar, Bitcoin’i kuantum bilgisayarlarla hacklemenin gelecekte mümkün olabileceğini savunuyorlar

The Independent‘ın haberine göre, Sussex Üniversitesi’nde kuantum fizikçisi olan Mark Webber, Bitcoin’in şifrelemesini kırmanın süper bilgisayarlar ile mümkün olacağını savunuyor.

Fakat şimdilik amiral gemisi kripto para birimi tamamen güvenli denilebilir. Mevcut cihazlar, Bitcoin’i hacklemek için gereken boyuta ulaşmaktan çok uzak.   

Kuantum bilgisayarlar, bitler yerine kübitler kullanır. Bu da sıradan bilgisayarlara kıyasla sonsuz derecede daha fazla veri işlemelerine olanak sağlar. Kasım ayında, ABD teknoloji devi IBM, ilk kez 100 kübitlik engeli aşan 127 kübitlik bir kuantum hesaplama çipini tanıttı.

Webber ve meslektaşı, bir kuantum bilgisayarın Bitcoin’in şifrelemesini kırmak için en az 13 milyon kübit olması gerektiğini tahmin ediyor.

Araştırmacılar özellikle gelecekte kuantum bilgisayarlar için 300 milyon kübitin “ulaşılabilir” olacağına ve bunun da en büyük kripto para birimi için bir tehdit oluşturacağına inanıyor:

”30 milyon ila 300 milyon fiziksel kübitlik tahmini gereksinimimiz, Bitcoin’in şimdilik bir kuantum saldırısına karşı güvenli kabul edilmesi gerektiğini gösteriyor. Ancak bu boyuttaki cihazlar genellikle ulaşılabilir olarak kabul ediliyor ve gelecekteki gelişmeler gereksinimleri daha da aşağı çekebilir.”

Webber, Bitcoin’in gelecekte kuantuma dirençli hale gelmek ve süper bilgisayar sorununu çözmek için potansiyel olarak bir hard fork gerçekleştirebileceğine inanıyor. Ancak aynı zamanda ağ ölçeklendirme sorunları konusunda da uyarıyor.

Doktora araştırmacısı, mevcut şifreleme tekniklerinin yeterince güvenli olmadığına dikkat çekti. ”İnsanlar zaten endişeli, çünkü şifreli mesajları şu anda kaydedebilir ve gelecekte şifrelerini çözebilirsiniz.” Dedi.

Ocak ayının başlarında 13 yaşına giren Bitcoin, tüm bu yıllar boyunca inanılmaz derecede esnek oldu. Güvenlik uzmanı Dan Kaminsky, 2013 yılında BTC’yi hackleyemeyeceğini itiraf etmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu