Kripto Para HaberleriHaberler

ING, DeFi Kredi Sektörüne Girmeyi Düşünüyor

ING‘nin inovasyon şefi Annerie Vreugdenhil, Singapur Fintech Festivali sırasında yaptığı bir sunumda, firmanın merkezi olmayan finansmanı veya Hollanda Finansal Piyasalar Kurumu ile eşler arası kredi protokolü olan DeFi’nin bir denemesi üzerinde çalıştığını duyurdu.

Ledger Insights tarafından aktarılan bilgilere göre, Vreugdenhil, gelişmeyle ilgili olarak şunları söyledi :

”DeFi türünde bir kredi sistemini araştırıyoruz. Bizim için ilginç olan, muhtemelen eşler arası krediyi nasıl oluşturabileceğiniz veya farklı teminat türleri ile borç verme olanaklarını nasıl açabileceğinizdir.”

ING, yönetilen toplam varlıkları 1 trilyon doların üzerinde olan çok uluslu bir Hollanda finans firmasıdır. Bu yılın başlarında yayınlanan white paper’da ING, sektördeki son yeniliklerden biri olarak Ethereum (ETH) blok zinciri üzerine inşa edilen borç verme protokolü olan Aave’den bahsetti.

Protokol, Aave, akıllı sözleşmeler aracılığıyla borçluların teminat olarak kripto para yatırmalarına ve bir stabilcoin kredisi almalarına olanak tanıyor.

Mekanizma geleneksel bir varlık kredisi olarak kullanılabilir, yani kişinin yatırımı birikmeye devam ederken günlük harcamalarını ödemek için borç alabilir.

ING’nin değişken varlıkları teminat olarak kullanma konusundaki endişeleri doğrultusunda Aave, stabilcoinlerin ödünç alınmasını ve ödünç verilmesini de sağlıyor. Borçlular DAI‘lerini değişken oranlı havuzlara yatırarak yılda yaklaşık %3 faiz kazanırken, borç verenler yılda %4 faiz öder ve bunun tersi de geçerlidir.

ING, sınırsız ödemeleri, 7/24 operasyonları ve işlem hızları için DeFi’yi överken, teknik incelemesinde birkaç dezavantaja dikkat çekti.

Özellikle borçlanma ve borç verme protokolleri teminat gerektirdiğinden, finansman şirketleri gibi girişimler için yeni para yaratılmasına olanak sağlamamaktadır.

Bununla birlikte, ING son yıllarda blok zinciri endüstrisine yoğun bir ilgi göstermiştir. 2020’nin sonunda ING, Blockchain Education Alliance’a katıldı. Firma ayrıca 2021‘de dijital varlık saklama üzerinde çalışmaya başladı ve bu yılın Nisan ayında düzenlenen bir konferansta bir dizi stablecoin geliştirmesini tartıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala