Bitcoin HaberleriHaberler

Honduras, Bitcoin’i Yasal Para Birimi Olarak İlan Etmeye Hazırlanıyor

Honduras, çeşitli internet kaynağına göre, El Salvador‘dan sonra Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak tanıyan bir sonraki ülke olabilir.

Ülkenin Başkanı Xiomara Castro, El Salvador’un “dolar hegemonyasından kaçan” tek ülke olmaması gerektiğini söyledi.

Kaynaklar, bilginin yayınlandığı tarihte henüz doğrulanmamasına rağmen, Castro, Honduras’ın “Birinci Dünya ülkeleri arasına doğru ilerlemenin” hakkı olduğunu da vurguladı.

Honduras Devlet Başkanı’nın konu hakkındaki duyuruyu bugün yapacağı bildiriliyor.

Orta Amerika ülkesi, kripto para birimine güçlü bir ilgi modelini takip ediyor. Finbold, Ağustos 2021’de Honduras’ın daha önce başkent Tegucigalpa‘da ilk Bitcoin ve Ethereum ATM‘sini tanıttığını ve kullanıcıların yerel para birimi lempirasını kullanarak dijital varlıkları satın almalarına izin verdiğini bildirdi.

Özellikle, bölgede ve çevresinde yaşayan ünlü kripto savunucusu Max Keiser, 18 Mart’ta Honduras bayrağını tweetledi ve yakında orada gerçekten bir şeyler olabileceğini ima etti:


Bitcoin’in dünya çapında yasal para birimi olarak kabul edilmesi

İlginç bir şekilde, El Salvador sınırındaki Honduras, CoinMarketCap’teki topluluk oylarına göre, kripto para biriminin yasal ödeme aracı olarak kullanılmasına izin verdiği tahmin edilen 40. ülke.

Kullanıcıların bir sonraki olacağını tahmin ettiği ilk üç ülke Paraguay, Venezuela ve Anguilla.

İlk 5 ülkenin kriptoyu yasal ihale olarak kabul etmesi bekleniyor. Kaynak: CoinMarketCap
İlk 5 ülkenin kriptoyu yasal ihale olarak kabul etmesi bekleniyor. Kaynak: CoinMarketCap

Amerikalı politikacıların kriptoya artan ilgisi göz önüne alındığında, bu tahmin gerçeklerden uzak olmayabilir. Finbold’un daha önce bildirdiği gibi, bu ilgi, kripto dostu tasarılar hazırlayan Senatörlerden, Bitcoin’in yasal para birimi olarak kabul edilmesi için savaşmayı vaat eden Senato adaylarına kadar uzanıyor.

Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul eden dünyadaki ilk ülke, halkının bu dijital varlığa genel olarak güven eksikliğini gösteren araştırmalara rağmen 2021 sonbaharında bunu yapan El Salvador’du.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kanada’nın En İyi Bankası, Sınır Ötesi Ödemeler İçin Ripple Teknolojisini Kullanacak

Yazım esnasında, Bitcoin fiyatı, 39,040 dolardan işlem gördüğü yedi gün öncesine göre %5,51 artışla 41,317 dolardı.

Bitcoin yedi günlük fiyatı. Kaynak: CoinMarketCap
Bitcoin yedi günlük fiyatı. Kaynak: CoinMarketCap

CoinMarketCap verilerine göre, popüler kripto para biriminin piyasa değeri şu anda 784,65 milyar dolar ve yedi günlük %5,56 artış gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu