Kripto Para HaberleriHaberler

Hintliler 2021’de Sahte Kripto Web Sitelerini Neredeyse 10 Milyon Kez Ziyaret Ettiler

Yakın tarihli bir Chainalysis raporu, Hintlilerin 2021'de kripto dolandırıcılığı barındıran web sitelerini 9,6 milyon kez ziyaret ettiğini ortaya koyuyor.

Kısa Notlar

  • Hintliler, 2021’de kripto dolandırıcılığı web sitelerini 9,6 milyon kez ziyaret etti.
  • Yatırımcı sayısı da arttıkça Hindistan’da kripto dolandırıcılığı büyüyor.
  • Ülke şu anda piyasayı nasıl düzenleyeceği üzerinde çalışıyor.

Hindistan‘da kripto piyasası giderek daha popüler hale geldikçe, artan sayıda ülke vatandaşı kripto dolandırıcılığı web sitelerini ziyaret ediyor. Blockchain istihbarat firması Chainalysis tarafından yakın tarihli bir rapor, Hintlilerin geçen yıl 9,6 milyon kez kripto dolandırıcılığı web sitelerini ziyaret ettiğini ortaya koydu.

Hindistan'daki en büyük 10 kripto dolandırıcılığı: Chanalysis
Hindistan’daki en büyük 10 kripto dolandırıcılığı: Chanalysis

Bununla birlikte, rakam 2020’nin değeri olan 17,8 milyon ziyaretten aşağı düştüğü için kripto dolandırıcılıklarıyla ilgili bir miktar farkındalık yayılıyor gibi görünüyor. Kripto para birimlerine olan ilgi son iki yılda arttı ve bu sebepten dolayı da yerel borsalar hızla büyümeye devam ediyor.

Hindistan’da kripto para dolandırıcılığı yükselişte ve birçok dolandırıcılık operasyon halkası kırıldı. Ülkenin yetkilileri, Hindistan’ın blok zinciri ve kripto para birimi endüstrisi büyüdükçe dolandırıcılığı önleme çabalarını ikiye katladı.

Ülkenin gençleri özellikle kripto para birimleri konusunda hevesli ve yaş grubunun varlık sınıfına yatırımları yönlendirdiğini gösteren birkaç rapor var. Hint bankaları, varlık sınıfına karşı güçlü bir duruş sergiledi ve birçok yatırımcı, onları yatırıma karşı uyaran e-postalar aldı.

Kötü niyetli saldırılar, ülkedeki yüksek profilli kişileri de hedef aldı. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, saldırganların bitcoin ile ilgili sahte tweet’ler göndermek istemesi amacıyla Twitter hesabını kaybetmişti. Bu olay, piyasada daha önce de oldu. 2020 ‘de Bitcoin dolandırıcılığını teşvik eden Twitter hesaplarının ele geçirilmesinde, Barack Obama, Joe Biden, Bill Gates gibi isimler başrolü oynadı.

Hindistan’da Kripto Düzenlemesine “Gerekli” Gözüyle Bakılıyor

Hindistan, henüz kripto para birimi düzenlemesi konusunda kararsız. Geçmişte tam bir yasaktan bahsedilmiş olsa da, düzenleyici bir çerçevenin yapım aşamasında olduğu görülüyor. 2020’nin son çeyreğinde manşetlerin çıkmasından bu yana bu konuda herhangi bir güncelleme yapılmadı.

Dolandırıcılıkların yükselişi, Hintli yetkililer tarafından alınan önlemlerde önemli bir rol oynayacak. Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu muhtemelen kripto piyasasını düzenleyecek.

Şartlar ne olursa olsun 2022’de Hindistan’da kripto düzenlemesi kaçınılmaz gözüküyor. Hindistan’daki tahmini 15 ila 20 milyon kripto yatırımcısı için, söylentiler bir yasak yerine düzenlemeye yöneldiğinden, rahat nefes aldılar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu