Kripto Para HaberleriHaberler

Hintli Vergi Yetkilileri, Kripto Kârlarını Piyangoya Benzetiyor

Hintli yetkililer kripto para birimlerini yasallaştırma konusunda şüphelere sahip; ancak, kripto para birimlerinden vergiler yoluyla kazanacakları büyük miktarlar olduğunu da kesinlikle biliyorlar.

Hindistan haber ajansı Press Trust‘a göre Hint hükümeti, mal ve hizmet vergisi (GST) kapsamındaki dijital varlıkları içeren işlemin tüm değerine nasıl vergi uygulayabileceğini araştırıyor. Şu an itibariyle, ticaret borsaları tarafından sağlanan kripto hizmetleri, finansal hizmetler olarak sınıflandırılmaktadır.

GST memurları kripto para birimlerinden elde edilen kazançları, tüm değer üzerinden %31,20 GST çeken bir piyango, kumarhane, kumar veya bahisten elde edilen kazançlarına benzetiyor. Buna karşılık, hisse senedi yatırımlarındaki vergi oranı, işletme geliri veya kısa vadeli sermaye kazancı olarak dosyalanıp dosyalanmadığına bağlı olarak %0 ila %15 arasında değişmektedir.

Bir komisyoncu keşif ve karşılaştırma platformu olan BrokerChooser‘a göre Hindistan, 100 milyon kripto para kullanıcısına sahip, bu da dünyadaki en yüksek sayı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Garanti BBVA Portföy’den Metaverse Hamlesi

Hindistan’ın kripto para birimini vergilendirme konusundaki tutumu

Hindistan’ın 2022-23 bütçesi hükümlerine göre, elde edilen tüm kripto kazançları sabit %30 oranında vergilendirilecek. Hükümet ayrıca, kayıp veya kârdan bağımsız olarak, tüm kripto işlemlerinde kaynakta (TDS) indirilen %1’lik bir vergiyi zorunlu kıldı.

Uzmanlar, bu TDS’nin spekülatif ticareti engelleyebileceğini ve Temmuz ayında yürürlüğe girdiğinde Hindistan’daki kripto ticareti hacmini azaltabileceğini söylüyor. Hindistan’ın kripto para birimi platformu WazirX‘in kurucusu Hintli Nischal Shetty‘nin hesaplamalarına göre, vergilendirmeler 100 milyon dolarlık ek gelir getirebilir.

Kripto ticaretinin yanı sıra hükümet, kripto para madenciliğinden elde edilen kazançları mal veya hizmet olarak vergilendirmeyi düşünüyor. Üstelik hükümet, yabancı platformlarda yürütülen kripto ticaretini GST kapsamına getirmek bile istiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu