Kripto Para HaberleriHaberler

Hindistan’ın Finansal Düzenleyicisi, Yatırım Danışmanlarının Düzenlenmemiş Varlıklar İçin Hizmet Vermemesi Gerektiğini Söyledi

Hindistan’ın mali düzenleyicisi yaptığı açıklamada, bazı kayıtlı yatırım danışmanlarının “dijital altın dahil olmak üzere düzenlemeye tabi olmayan ürünlerin” takas edilmesi için bir platform sağlayarak düzenleme dışı faaliyetlerde bulunduğunu kabul etti. 

Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu (SEBI), bu tür düzenlemeye tabi olmayan araçlar için danışmanlık, dağıtım, yürütme veya uygulama hizmetleri sunmanın 1992 tarihli SEBI Yasası’nın 12(1) Bölümüne aykırı olduğunu vurguladı.

Ayrıca yatırım danışmanlarının düzenlemeye tabi olmayan faaliyetlerle uğraşmasının SEBI Yasası kapsamında yaptırım gerektirebileceği konusunda uyardı.

Bildirim, profesyonel yatırım danışmanlarının dijital varlıkların yatırımcılarına danışmanlık vermesini etkili bir şekilde engelliyor. Görünüşe göre bu, Güney Asya ülkesinde hızla büyüyen bir pazar olan kripto para birimlerini de içeriyor. 

Sektör kaynaklarına göre Hindistan’da 15 milyon kripto para yatırımcısı bulunuyor. Buna ek olarak ellerinde 100 milyar rupi (1.37 milyar Dolar) değerinde bir meblağ tutuyorlar. Veri analitiği firması Kantar’a göre, 12 ayda Hindistan pazarı %641 büyüdü.

Bu konuda yapılan bir anket, kripto para birimine sahip olan Hintlilerin çoğunun 21 ile 35 yaşları arasında olduğunu ortaya koydu. Ayrıca bunların büyük bir bölümü metropol şehirlerde yaşıyorlar. 

Birçok kaynak, bu büyümenin büyük ölçüde ülke genelindeki gençlere atfedilebileceğini doğruluyor. Örneğin CoinSwitch Kuber, kuruluşundan bu yana 18 ay içinde 11 milyon kripto borsası kullanıcısını ekledi. Bunların yaş ortalamasının 25 olduğu belirtildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala