Kripto Para HaberleriHaberler

Hindistan’da Kripto Vergisinin, Ülkedeki Kripto Gelişimini Bitirmesinden Korkuluyor

Hindistan’ın kripto paralar üzerindeki vergi kararnamesi dün yürürlüğe girdi; işletmelere ve bireysel yatırımcılara, elde ettikleri karlarda %30’luk bir kesinti yapma zorunluluğu getirdi.

Sermaye kazancı vergisine ek olarak, Hindistan vatandaşları ayrıca 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan kaynakta kesilen %1 vergiyi (TDS) ödemek zorunda kalacaklar. Kripto durumunda bir TDS, yatırımcıların her işlem için ödeme yapmasını gerektirecek. Kripto satın alındığında, dijital bir cüzdana aktarıldığında veya takas edilemeyen tokenlerin (NFT) satın alınmasında kullanıldığında da geçerli olacak.

Avustralya firması Kova Tax’in direktörü Maryna Kovalenko Blockworks’e verdiği demeçte, “Hindistan kriptonun vergi muamelesi konusunu kesinlikle yatırımcıların umduğunu gibi sunmadı” dedi.

“TDS’nin tanıtılması, hem piyasa operatörleri hem de katılımcılar için raporlama yükümlülüklerini yerine getirme konusunda sürtüşme yaratacaktır.”

Kovalenko ayrıca yatırımcılar üzerindeki bir diğer önemli etkinin de “varlığa göre kayıpların karantinaya alınması” olduğunu söyledi; yani yatırımcılar artık bitcoindeki kârlara karşı etherdeki kayıplar gibi bir kriptodan diğerine bir kaybı dengeleyemeyecekler.

Hintlilerin, kripto gelirlerini hesaplarken, bunları edinme maliyeti dışında harcamaları veya ödenekleri düşürmelerine izin verilmeyecek.

Kovalenko; “Bu, yatırımcıların daha yeni varlıklar üzerinde risk almalarını elverişsiz hale getiriyor; çünkü ortaya çıkan zarar asla kullanılmayabilir” dedi.

Hindistan’da ikamet eden ve geçen ay Blockworks ile konuşan FV Bank Nitin Agarwal’ın kurucu ortağı da dahil olmak üzere bazıları, TDS’yi “çok ilerici bir hareket” olarak görüyor.

“Transferlerde TDS olarak %1 vergi alınmasıyla, borsalar tarafından kripto transferlerini izlemek ve raporlamak için bir mekanizma olacak.”

Teklifi ilk olarak ülkenin Maliye Yasası kapsamında sunan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, geçen hafta parlamentoda ve yasada değişikliklere öncülük etti. Sitharaman geçen ay, kripto işlemlerinin ve piyasada tanık olunan ticaret faaliyetlerinin “büyüklüğü ve sıklığının” nihayetinde hükümeti belirli bir vergi rejimi sağlamaya zorladığını söyledi.

Birçok insan, yerli kripto girişimcilerinin ve girişimlerinin Portekiz, Almanya veya Singapur da dahil olmak üzere vergi cennetlerine kaçışından korkuyor.

Hindistan’ın ilk kripto Unicorn’u CoinDCX’in CEO’su Sumit Gupta Salı günü Blockworks’e “Zahmetli vergi hükümleri kripto endüstrisi için bir zorluk. Sabit %30’luk bir vergi oranı kesinlikle büyümeyi engelleyecek ve şimdiden birçok kripto şirketinin Hindistan’dan ayrıldığını gördük.” dedi.

Hindistan’ın siyasi çevrelerinden bazıları, ülkenin alt meclisi olan Lok Sabha‘nın birkaç üyesi de dahil olmak üzere değişikliği eleştirdi. Teklifin hayata geçirildiği sırada eleştirmenler, orada tomurcuklanan endüstriyi sonlandıracağını söylediler.

Gupta, ülkenin “büyük fırsatları” kaçırmasına neden olarak, verginin bir sonucu olarak ticaret hacimlerinin de bir darbe almasının beklendiğini söyledi. CEO’ya göre, kripto bir spekülasyon biçimi değil, daha çok “küresel olarak tanınan” ve “saygın” bir varlık sınıfı haline geldi.

“Vergi oranı, en yüksek vergi dilimine girmeyen yatırımcılar üzerindeki finansal etkiyi en aza indirmek için en azından diğer varlık sınıflarının oranını yansıtmalıdır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu