Kripto Para HaberleriHaberler

Hindistan’da %30 Kripto Vergisi Yasalaştırıldı

Yeni %30 kripto vergi kurallarını içeren Hindistan Finans Yasası 2022, Hindistan parlamentosunun üst meclisi Rajya Sabha tarafından bugün, 1 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek bir yasa haline getirilmesi için onaylandı.

Tasarının parlamentonun üst meclisi tarafından onaylanması, alt meclisin (Lok Sabha) onayından sonraki bir hafta içinde geldi.

Maliye Tasarısı, Ocak ayında parlamentonun 2022-23 bütçe oturumu sırasında sunuldu. Finans Yasası, dijital varlıklara ve transferlerine %30 kripto vergisi uygulamak için vergi kurallarını değiştirdi. Bunun dışında, trader’lar zararlarını karla dengeleyemezler ve her bir ticaret çifti vergi indirimi için bağımsız olarak değerlendirilecek.


%30 vergi yeterince gerilemiyorsa, hükümet ayrıca fonların hareketini takip etmelerine yardımcı olacağını iddia ederek her ticarette kaynakta %1 vergi indirimi (TDS) uyguladı. Ancak, borsa operatörleri, %1 TDS’nin likiditeyi kurutacağı konusunda uyardılar.

Kötü şöhretli tasarı, çeşitli uzmanlar, trader’lar ve borsa operatörleri tarafından benzer şekilde incelendi. Ancak hükümet, kripto ekosisteminin paydaşlarından girdi almadan gerici yaklaşımını sürdürmeye karar verdi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Washington’da Blok Zinciri Teknolojisi Eyalet Bazında Araştırılacak

Kripto topluluğundan gelen öfkenin bir başka nedeni de, yeni kripto vergisinin, ülkelerin kumar ve bahis vergisi kurallarından büyük ölçüde ilham almasıdır. Bu, Hindistan hükümetinin kripto pazarını kumara benzettiği anlamına geliyor.


Hindistan’daki yeni kripto vergi politikası iki ay içinde sonuçlandırılıp onaylanırken, Maliye Bakanlığı yıllarca süren güvenceye rağmen henüz yeni ortaya çıkan piyasa çevresinde düzenleyici bir çerçeve sunmadı. Ülkedeki birçok kripto girişimcisi, bunun bir beyin göçüne yol açacağına ve trader’ların sonunda kripto ticaretini yürütmek için merkezi olmayan borsalara ve yabancı platformlara yöneleceğine inanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu