Kripto Para HaberleriHaberler

Güney Kore’li Milletvekilleri Tartışmalı Kripto Vergi Yasasını Ele Almaya Hazırlanıyor

Muhalefet milletvekilleri, yasanın yürürlüğe girmesinde bir yıllık gecikmenin yanı sıra kripto yatırımcılar üzerindeki vergi yükünün azaltılmasını istiyorlar.

Güney Kore’nin muhalefetteki Halkın Güç Partisi’ne mensup milletvekilleri, kripto vergi yasasında düzenlemeler öneriyor. The Korea Herald’a göre, muhalefet milletvekilleri ülkede kripto vergilendirmesinin başlaması için süreyi bir yıllık uzatmayı savunuyorlar .

Güney Kore’nin 2,5 milyon Kore Wonu’nun (2.100 Dolar) üzerindeki kripto para kazançlarına %20 vergi uygulanacağını öngören kripto vergi yasasının, 2022’de yürürlüğe gireceği belirtilmişti.

Bir yıllık gecikmenin yanı sıra, milletvekilleri ayrıca 2023‘te uygulanacak Finansal Yatırım Gelir Vergisi rejimine uygun olarak kripto paralar için kademeli bir vergi yasası için bastırıyorlar.

Yasa teklifine göre, hükümetin 2.100 Dolar’ın üzerindeki kârlar için %20 sabit oranı yerine, milletvekilleri 50 ila 300 milyon won (42.000 ila 251.000 Dolar) arasındaki kazançlar için %20 ve 300 milyon Won’un üzerindeki kârlar için %25‘i önerdiler.

Temsilci Cho Myoung-hee, kripto yatırımcılarının üzerindeki yükü hafifletme ihtiyacı hakkında yorum yaparak, kripto para birimleri için bir vergi rejiminin ülkenin finansal yatırım gelir vergisi ile uyumlu olması gerektiğini savundu.

Halkın Gücü Partisi’nin kripto vergi yasasına itirazı, Eylül ayında iktidardaki Demokrat Partiye mensup milletvekillerinin benzer bir eyleminin ardından geldi.

Güney Kore’nin kripto vergi rejimi, son zamanlarda hükümet tarafından çıkarılan ve ülkenin kripto para piyasasının ilerlemesini şekillendirebilecek birçok katı düzenlemeden biri olarak yer alıyor.

Eylül ayında, Güney Kore kripto para borsaları için zorunlu lisanslama şartı getirdi ve bu şartlar birkaç küçük platformun kapanmaya zorlanmasıyla yürürlüğe girdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala