bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 57,217.00
ethereum

Ethereum (ETH)

$ 4,752.87
tether

Tether (USDT)

$ 1.00
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

$ 0.215819
litecoin

Litecoin (LTC)

$ 212.59
HaberlerKripto Para Haberleri

Güney Koreli Milletvekili Düzenleyici Kurumların Upbit’e Ayrıcalık Sunduğunu İddia Etti

Güney Kore hükümeti son zamanlarda düzinelerce dijital varlık platformunun faaliyetlerini durdurmasına neden olan katı yeni kurallar uygularken, bir milletvekili ülkenin en büyük finansal düzenleyicisini kripto borsası Upbit’e karşı olumlu muamele yapmakla suçluyor.

Dünkü yıllık Ulusal Meclis denetiminde, daha önce ülkenin sanal varlık endüstrisi için yeni bir yasa önerme planını açıklayan Güney Koreli milletvekili Yun Chang-hyun, Upbit ile Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC) arasındaki ilişkiyi sorguladı.

Güney Kore’deki kanunlar, sanal varlık işlemlerinin 24 Eylül’e kadar bilgi güvenliğini ve kara para aklamayı önleme tedbirlerini güçlendirmeye yönelik katı yeni standartlara uymasını zorunlu kıldı.

İlk şart, bir Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (BGYS) edinmekti. Firmaların kullanıcı bilgilerini korumak için yeterli güvencelere sahip olduklarını kanıtlamak adına sertifika almaları zorunlu hale geldi.

İkinci koşul, müşterilerin gerçek adlarıyla para çekme ve mevduat hesaplarına sahip olabilmeleri için yerel bir banka ile sözleşme imzalayan borsalara dahil olmaları gerekiyordu. Bu gerekliliklerle, kara para aklama veya fiyat manipülasyonu gibi mali suç riskinin azaltılması amaçlanıyordu.

Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit olmak üzere sadece dört borsa yeni düzenlemelere başarıyla uymayı başardı. Toplam pazar payının yaklaşık %80‘i ile şüphesiz Kore’nin en büyük borsası olan Upbit, tam uyumluluğunu 22 Ağustos’ta mali yetkililere bildiren ilk borsa oldu.

FSC, Upbit’in 17 Eylül’de uyum raporunu kabul etti. Böylece borsa Güney Kore’deki ilk doğrulanmış sanal varlık ticaret platformu oldu.

Upbit’in müşterini tanı (KYC) yükümlülüklerini hemen başlatması gerekiyordu. Milletvekiline göre bu planlandığı gibi gerçekleşmedi. Yun, “FSC, Upbit’in KYC yükümlülüklerinin başlangıç ​​tarihini 6 Ekim’e erteledi” dedi ve FSC’nin kasıtlı olarak borsaya daha fazla esneklik tanıdığını ekledi.

FSC, belirli kripto para borsalarına ayrıcalık sunduğu iddiasıyla daha önce eleştirilmişti. Borsaların yetkililere uyum raporu sunmaları için verilen son tarihten birkaç hafta önce, Kore’nin daha küçük borsalarından dokuzu, şikayetlerini dile getirmek için ortak bir basın toplantısı düzenledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala