Kripto Para HaberleriHaberler

Güney Kore Finansal Hizmetler Komisyonu: ”NFT’ler Sanal Varlık Değildir”

Güney Kore medyası, ülkenin mali düzenleyicisi FSC’nin, FATF tarafından sağlanan “sanal varlık” tanımına girmedikleri için NFT’leri düzenlemeyi reddettiğini bildiriyor. 

FSC’deki hükümet yetkililerine atıfta bulunan Korean Herald, FATF rehberliğinin NFT’lerin “birbiriyle değiştirilebilir ve pratikte ödeme veya yatırım aracı olarak değil, koleksiyon olarak kullanılan dijital varlıklar” olduğunu söylediğini bildirdi.

Bu, gelişen endüstrinin sonsuza kadar kontrolsüz kalacağı anlamına gelmez. NFT’lerin menkul kıymetler olarak düzenlenmesi için hala masada bir seçenek var, ancak bu farklı bir düzenleyici olan Mali Denetleme Hizmeti aracılığıyla olacak. 

Kore’den The Herald, piyasadaki fiyat manipülasyonu ve özellikle NFT’ler için bir tür denetim çerçevesi oluşturma ihtiyacı konusunda endişelerini dile getiren bir uzmandan alıntı yaptı.

28 Ekim’de yayınlanan kılavuzda, “Sanal varlık olarak görünmeyen bazı NFT’ler, uygulamada ödeme veya yatırım amacıyla kullanılacaklarsa VA tanımına girebilir. Diğer NFT’ler, halihazırda FATF Standartları tarafından kapsanan diğer finansal varlıkların dijital temsilleridir. Bu nedenle bu tür varlıklar, FATF’nin VA tanımından hariç tutulur, ancak bu tür bir finansal varlık olarak FATF Standartları tarafından kapsanacaktır.” denildi.

Ülkenin maliye bakanı “NFT’lerin sanal varlıklar arasına dahil edilmesi talebi olduğu için NFT’lerin sanal varlık kategorisine girip girmediğini tartışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Aynı zamanda, Güney Kore’nin eğlence endüstrisi NFT’lere ilk adımını atıyor. Fenomen grup BTS’in arkasındaki ajans Hybe, Perşembe günü geç saatlerde, Koreli borsa Upbit’in ana şirketi Dunamu’ya stratejik bir yatırım yaptığını ve şirkette yaklaşık 500 milyon Dolar’a %2,5 hisse, Dunamu’nun ise %5 hisse alacağını duyurdu. 

İkili, Hybe’ın geniş IP kütüphanesini ve yetenek listesini kullanarak yakın gelecekte hayran koleksiyonları için bir NFT pazarı başlatmayı planlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala