Bitcoin HaberleriHaberler

Greenpeace, Bitcoin Madenciliğiyle Savaşıyor

Greenpeace, diğer çevreci iklim grupları ve Ripple‘ın kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı Chris Larsen ile birlikte Bitcoin’i (BTC) daha çevre dostu bir fikir birliği modeline dönüştürmeyi amaçlayan yeni bir kampanya başlattı.

“İklimi değil, kodu değiştirin” kampanyası, kilit endüstri liderlerini, Bitcoin madencilerini, Elon Musk ve Jack Dorsey gibi isimleri yeni bir fikir birliği modeline geçmeye zorlamayı amaçlıyor:

“Bitcoin kodunu oluşturan ve katkıda bulunan kilit madenciler, borsalar ve çekirdek geliştiriciler olan yalnızca 30 kişi, iş kanıtı madenciliğini yeniden inşa etmeyi veya düşük enerjili bir protokole geçmeyi kabul ederse, Bitcoin gezegeni kirletmeyi bırakır.”

Greenpeace, Bitcoin madenciliği için gereken enerjinin çoğunlukla fosil yakıtlardan sağlandığını, madencilerin operasyonlarını beslemek için kömür atığı ve doğal gaz kullandığından endişe ediyor.

Greenpeace, çevresel kaygıları öne sürerek Bitcoin bağışlarını kabul etmeyi durdurduğunu açıklamadan önce 2014 ile Mayıs 2021 arasında yedi yıl boyunca Bitcoin bağışlarını kabul etti. Aynı zamanda Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla araçları için Bitcoin ödemelerini kabul etmeyi bıraktı.

Şu anda Bitcoin ile aynı iş kanıtı mekanizmasına dayanan Ethereum (ETH), yeni bir hisse kanıtı mekanizmasına doğru uzun ve karmaşık bir sürecin son aşamalarında. Greenpeace, daha düşük enerji tüketimi nedeniyle hisse kanıtının çevreye çok daha az zarar verdiğini söylüyor.

Larsen, 29 Mart’ta yayınlanan bir röportajda Bloomberg’e; “Artık Ethereum değişirken, Bitcoin gerçekten aykırı değer” dedi. “Daha yeni protokollerden bazıları, Solana ve Cardano, düşük enerji üzerine kurulu” diye ekledi.

Larsen, Bitcoin ve Ethereum’a sahip olduğunu ve her iki kripto para biriminin de başarılı olduğunu görmek istediğini ancak Bitcoin’in sürdürülemez bir yola girdiğini belirtti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Terra’dan Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesi Geldi

En büyük Bitcoin madencilik şirketlerinden bazıları, cari fiyatlarla 237 milyon dolardan fazla olmak üzere 5.000 BTC‘nin üzerinde en fazla Bitcoin rezervine sahip olanların hash oranlarını artırdığını gösteriyor.

Greenpeace bunu manifestosunda belirtiyor ve Bitcoin paydaşlarının değişmemek için bir teşvikleri olduğunu anladıklarını; çünkü Bitcoin’i değiştirmenin pahalı ekipmanlarını çok daha az değerli hale getireceğini, yani batık maliyetler veya “diğer yaratıcı çözümlerin” uygulanması gerekeceğini söylüyor.

CoinShares’te bir Bitcoin araştırmacısı olan Chris Bendiksen, raporda şunları söyledi:

“Bitcoin’in PoS’a geçme şansını tam olarak %0 olarak görüyorum. Bitcoin kullanıcıları arasında böyle bir hamle yaparak protokolün güvenliğini yok etme niyeti olan yok.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu