Kripto Para HaberleriHaberler

Google Ads, 500.000 Dolarlık Kimlik Avı Saldırılarında Kripto Para Çalmak İçin Kullanılan En Son Platform Oldu

Kimlik avı saldırılarında sahte cüzdan kayıt siteleri Google Ads‘de reklamlar listeledi ve cüzdan sahiplerinden cüzdan parolaları istedi.

Saldırganlar, kullanıcıların platformlarının meşru olduğunu düşünmelerini sağlamak için Metamask ve Phantom gibi platformları taklit etti. Sahte cüzdanların reklamı gerçek cüzdanların isimleriyle yapıldı ve kullanıcılar kandırılarak sahte cüzdanları indirdiler.

Aynı kimlik avı saldırısı, farklı platform

Bu sahte cüzdan saldırısı, kullanıcıların meşru bir varlık gibi davranan kötü bir oyuncu tarafından kişisel bilgilerini ifşa etmesi için kandırıldığı bir kimlik avı girişiminin en son örneğidir.

Gayri meşru siteler, sahte bir şekilde kimlik avı korkularını ortadan kaldırmış olabilecek meşru muadillerine çok benziyordu.

Checkpoint Research‘e göre Metamask ve Phantom gibi popüler cüzdanlar web siteleri değil tarayıcı uzantılarıdır. Bir sözde Metamask web sitesinde bir parola girmeye yönlendirilirse, sorun vardır.

Kripto para dünyasına girmeden önce, özellikle de cüzdanını yönetmek söz konusu olduğunda, kişinin ekstra dikkatli olması ve durum tespiti yapması gerekir.

Google reklamları, kimlik avı saldırıları için standart araçlar değildir ve görünürde gizlenen bir saldırı örneği olabilir. Bir kullanıcının Çin CBDC’sinin sahte bir kripto para birimi satışına katılmaya çalışırken 15 bin dolar kaybettiğini iddia ettiği son büyük reklam saldırısı yaklaşık bir yıl önce gerçekleşti.

Kullanıcı Coindaq.io URL’sini tıkladı ve ardından dijital yuanın satışına katılmak için fonların gerekli olduğu bir siteye yönlendirildi.

Lisanslı, ürünlerin ve reklamların yerel yasalara uygun olduğu ve hesabın Google tarafından onaylandığı cüzdanlar ve borsalar reklam verebilir. Kripto para borsaları ve cüzdan reklamlarına yalnızca ABD’de izin veriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala