HaberlerBlockchain Haberleri

Goldman Sachs: DeFi’nin Geleneksel Finansmana Göre Avantajları Var

Rapora göre, DeFi'nin bankaya erişimi olmayan nüfus için erişimi daha kolay ve kullanıcılar için daha hızlı yerleşimler sağlıyor, ancak hala devam eden bir çalışma.

  • Raporun yazarları, DeFi’nin etrafındaki anlatının, blok zincirindeki bu merkezi olmayan ürünlerin çalışıp çalışmayacağından, ölçekte büyümeye nasıl devam edebileceklerine kaydığını söyledi.
  • Rapora göre, DeFi endüstrisi patladığından beri, kilitli toplam değer 2020’nin ilk yarısında 10 milyar dolardan bugün yaklaşık 100 milyar dolara %900 artarak yaklaşık 100 milyar dolara çıktı.

Goldman Sachs’ın Cuma günü yayınladığı bir rapora göre, Merkezi Olmayan Finans (DeFi), geleneksel finansa kıyasla belirli avantajlar sunabilir.

DeFi, bankacılığı yetersiz nüfus için daha kolay erişim sağlıyor ve kullanıcılar için daha hızlı yerleşimler sağlıyor, ancak hâlâ hack bug’ları ve “tam dolandırıcılık” gibi kusurları olan bir çalışma.

DeFi’nin ek yapısal farklılıkları ve avantajları arasında benzersiz ürünler, daha hızlı inovasyon, daha yüksek şeffaflık, daha fazla verimlilik ve daha düşük maliyetli sınır ötesi ödemeler yer alıyor. Raporda, tüm bu faktörlerin, tüketicinin korunması konusunda endişe duyan politika yapıcılardan gelen rüzgarlarla karşı karşıya kaldığı için DeFi topluluğu için zorluklar yaratmaya devam edeceği belirtildi.

Ne olursa olsun, DeFi’nin etrafındaki anlatı, bu merkezi olmayan ürünlerin işe yarayıp yaramayacağından büyümeye ve ölçeklenmeye nasıl devam edebileceklerine kaydığını söylediler.

Rapora göre, “DeFi pazarı, 2020’nin ortasından bu yana, en yaygın özet ölçümle kabaca 10 kat arttı.”

Rapora göre, DeFi endüstrisi patladığından beri, kilitli toplam değer 2020’nin ilk yarısında 10 milyar dolardan bugün yaklaşık 100 milyar dolara %900 arttı.

Büyüme muhtemelen bir verim ürünüdür ve spekülatif faaliyetin de muhtemelen bir rol oynadığını yazdılar. “Ancak kullanıcı benimsemesi, dijitalleşme, küreselleşme ve merkezi kurumlara olan güvenin azalması dahil olmak üzere daha uzun süredir devam eden eğilimlerle de ilgili olabilir” dediler.

Bazı ürünler DeFi ekosistemine özgü olsa da, geleneksel finansla birçok örtüşme var, diye yazdılar. “Temel fark, pazarın neredeyse tamamen merkezi olmayan olmasıdır: bankalar, brokerler veya sigortacılar yoktur, yalnızca bir blok zincirine bağlı açık kaynaklı yazılımlar vardır” diye eklediler.

Genel olarak, DeFi’deki yenilikler, mevcut finansal sistemlerde benimsenme ve bozulma potansiyeli gösterdiğini söylediler. “Ayrıca, zaman içinde bu varlıklar için piyasa değerlemelerini desteklemeye yardımcı olması gereken blok zincirler ve kripto para birimi teknolojisi için zorlayıcı bir kullanım örneği gösteriyorlar” diye eklediler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala