Kripto Para HaberleriHaberler

G20 ülkelerinin kripto ve DeFi politikalarına karşı bir “fırsatı ve sorumluluğu” var

Bağımsız düşünce kuruluşu Observer Research Foundation (ORF), son gönderisinde G20 ülkelerinin kripto varlıklar ve DeFi etrafındaki politikaları koordine etmek için hem “fırsat hem de sorumluluğa” sahip olduğunu belirtti. Öyle ki, “sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı bir küresel ekonomik mimariye” elverişlidir şeklinde bir söylem geliştirildi.

Raporda bazı önemli gözlemler yapılmış olsa da, varlık sınıfına ilişkin 2018’de gerçekleştirilen ilk G20 tartışmasına geri dönelim.

FATF yönergeleri

G20 ülkeleri Buenos Aires‘te ortak bir deklarasyon imzaladılar.

“Kara para aklama ve terörizmin finansmanına karşı mücadele için kripto varlıklarını FATF standartlarına uygun olarak düzenleyeceğiz ve gerektiğinde diğer yanıtları da dikkate alacağız.”

Bunu söyledikten sonra, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) yakın zamanda dijital varlıklar için gözden geçirilmiş yönergelerini yayınladı. Birçok tavsiye arasında FATF, tüm “ulusal makamların sanal varlık faaliyetleri, ürünleri ve hizmetleri için koordineli bir risk değerlendirmesi yapması gerektiğini” açıkça belirtti.

Ayrıca, ülkedeki sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP’ler) ile ilişkili risklerin değerlendirilmesi hakkında yorum yaptı. Ek olarak, ülkelerin lisanslama veya kayıt için VASP’leri tanımlamaları önerilir.

G20 Kabulü

G20 ülkelerinde kriptoyu benimsemeye odaklanırken, Suudi Arabistan merkez bankası (SAMA) yöneticisinin kısa süre önce kriptonun suçlulara çok yakın olduğunu söylemesi dikkat çekici. Bir rapora göre, vali Fahad Al Mubarak, Bitcoin gibi dijital para birimlerinin bankacılık sistemini parçalayamadığını iddia etti.

Katar merkezli yatırım bankası QInvest‘in eş CEO’su Hussain Abdulla, sanal varlıkların “henüz Şeriat uyumlu olmadığını ve daha fazla anlayışa ihtiyaç olduğunu” açıkladı.

Bu arada, başka bir G20 ülkesi olan Çin, Bitcoin ve diğer kripto faaliyetlerini açıkça yasakladı. Ancak, CBDC cephesinde yeniliğe devam ediyor. FATF kılavuzu, merkez bankası dijital para birimlerinin tavsiyelerde sanal varlıklar olarak kabul edilmediğini de açıkladı. Ve FATF Standartları, diğer herhangi bir fiat para birimine benzer şekilde CBDC’ler için geçerli olacaktır.

Yol Haritası

Ancak IMF, son istikrar raporunda G20 Sınır Ötesi Ödemeler Yol Haritasının (G20 2020) küresel politika yapıcılar tarafından “sınır ötesi ödemeleri daha hızlı, daha ucuz, daha şeffaf ve kapsayıcı” hale getirmek için önceliklendirilmesi gerektiğini tavsiye etti.

BIS Innovation Hub’ın birden fazla CBDC (mCBDC) Bridge’e öncülük etmesi, bir toptan merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ekosistemi olması dikkat çekicidir. Dağıtılmış defter teknolojisi ile çok para birimli sınır ötesi ödemeleri desteklemek için başlatıldılar.

Bu arada, ORFO raporu ayrıca şunları kaydetti:

“Bitcoin özellikle Türkiye, Brezilya, Arjantin ve Endonezya gibi G20 ekonomileri de dahil olmak üzere yükselen piyasalarda ve gelişmekte olan ekonomilerde popüler.”

Ve benimseme küresel olarak hızla artarken, diğer birçok G20 ülkesi de dijital varlıklar için düzenleyici bir çerçeve geliştirmenin ortasında. Örneğin Hindistan, iki milyon kripto kullanıcısı için Şubat 2022 gibi erken bir tarihte yasa getirebilir.

Bu arada Güney Kore, sanal varlıklar için vergilendirme ve lisanslama politikaları getirmek için mevcut politikalarını da sarsıyor.

Tüm bunlar üzerinde çalışılırken internet ekonomisinin geleceği bağlamında da raporda şu ifadelere yer verildi:

“G20, teknolojinin doğası ve düzenleyici en iyi uygulamalar hakkında ulusal düzenleyicilere rehberlik sağlayarak kripto varlıklarının düzenlenmesi konusunda tam bir kavrayışa sahip olmalıdır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala