HaberlerKripto Para Haberleri

Flaş Gelişme! Socios’un CEO’su Fiyat Manipülasyonuyla Suçlanıyor!

Türkiye‘de özellikle Galatasaray ve Trabzonspor gibi iki büyük takımla ve birçok spor kulübüyle ortak çalışmalara imza atan taraftar token şirketi Socios‘un CEO’su ve kurucusu Alexandre Dreyfus‘ın başı büyük bir skandalla dertte.

Off the Pitch‘e göre Dreyfus, Socios topluluğu tarafından kullanılan kripto para birimi Chiliz’in (CHZ) fiyatını sabit tutmak için ödemeleri durdurmakla suçlanıyor.

Socios, spor dalları ve taraftarlar için destekledikleri kulüpleri etkilemek için kulüp ve taraftarların oy hakları elde ettikleri yeni bir uygulamadır.

Socios, yeni bir imzanın forma numarası veya bir takım gol attığında çalınan müzik gibi, kulübün belirli bölümlerinde oy verme ve ödüller sağlayan taraftar tokenleri oluşturmak için 100’den fazla spor takımıyla ortaklık kurdu.

Taraftar Token Şirketi Socios’un Patronu Okların Hedefinde

Off The Pitch’e göre Socios, CHZ madeni parasının değerini sürdürmek için kilit danışmanların kripto para ödemelerini zaptetti.

Taraftar tokenleri, gerçek dünyadaki spor takımları, yaratıcılar veya sanatçılarla ilişkilendirilir ve token sahiplerine topluluk seçimlerine oy verebilecekleri özel hayran kulüplerine erişim sağlar.

Socios söz konusu olduğunda, platform spora odaklanıyor ve kullanıcılar, diğer sporların yanı sıra Amerikan Futbolu, motor sporları ve futboldaki çeşitli takımları temsil eden taraftar tokenlerini satın almak için Chiliz’i satın alıyor.

Socios, 200 milyon dolardan fazla yatırım yapmış olan futbolun finansal ekosisteminin kritik bir bileşenidir.

Taraftar Tokenları Yatırım Aracı Değil mi?

Daha 16 Şubat’ta Dreyfus, şirketin taraftar tokenlerinin bir yatırım aracı olmadığını ve şirketin amacının taraftarlara değer sağlamak ve spor takımları için gelir akışları sağlamak olduğunu vurguladı. Yani kar amacının söz konusu olmadığını söylemiş oldu.

Off the Pitch raporları, Dreyfus’un kripto para birimini desteklemesi karşılığında birkaç danışmanına kabul ettikleri Chiliz hisselerini ödemediğini iddia ediyor.

Makaleye göre, anonim bir teknoloji yöneticisi “söz verilen ödemenin sadece bir kısmını” aldı ve Dreyfus Eylül 2020’de “danışmanlarla herhangi bir iletişimden kaçınmaya” başladı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Shiba Inu Yakımları Bu Hafta da Artarak Devam Ediyor

Bir Socios Çalışanı 10 Milyon Dolarını mı Kaybetti?

Rapora göre, yapılmayan ödemelerle ilgili endişelerini dahili olarak dile getiren bir muhbir, uydurma “taciz” suçlamalarıyla işten kovulurken, başka bir çalışan, “beklenen ödemeler” nedeniyle 10 milyon dolar kaybettiğini iddia etti.

CEO’dan gelen dahili bir mesaj şu şekildeydi:

“Ücretsiz tokenler verdiğinizde, herkes onları istediği fiyattan satabilir; onlar için önemli değil.”

Chiliz’i satın alan “gerçek yatırımcıların”, danışmanların para birimini tasfiye etmesi sonucunda nakit kaybediyor olabileceğini kaydetti.

Chiliz’in temsilcisi, “geçmişte bizimle çalışan bazı danışmanlara zamanında ödeme yapılmadığından, bu sorunu doğrudan onlarla çözdük ve bugün onlarla olumlu bağlantılarımız olmaya devam ettiğinden” duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu