Kripto Para HaberleriHaberler

Fidelity Yöneticisi, Kripto Piyasasını 1990’ların Emtia Patlamasına Benzetti

Bitcoin saklama firması Fidelity Digital Assets Europe‘un üst düzey yöneticilerinden biri, kripto endüstrisinin 1990’ların emtia patlamasını yansıttığını söylüyor.

Real Vision kurucusu Raoul Pal ile yeni bir röportajda Fidelity Digital Assets Europe’tan Christopher Tyrer, kripto piyasalarının on yıllar önce emtiaların yaptığı gibi kurulduğunu söylüyor.

“İnsanlar soruyor: [kripto] gerçek bir yatırım yapılabilir varlık sınıfı mı? Bunun geleneksel çeşitlendirilmiş bir yatırım portföyünde yeri var mı? Bunlar, 20 yıl önce metalarla ilgili yaşadığımız sorular.

Ve şimdi hemen hemen her yönetilen portföyün çeşitlendirici olarak emtialara bir miktar tahsisi olduğunu biliyoruz… O zaman sahip olduğumuz kurulum ve şu anda sahip olduğumuz kurulum arasındaki paralellikler gerçekten çarpıcı.”

Fidelity’den Tyrer, 2000’lerde birinci sınıf şirketlerin uygun altyapı kurulana kadar emtialara yatırım yapmakta tereddüt ettiğini söylüyor. Bugün, kripto varlıklarının aynı büyüme modelinden geçtiğini düşünüyor.

“2000’li yılların başlarından önce, çoğu yatırım portföyünün emtialara tahsisi yoktu. Bunlar gerçekten kurumsal riskten korunma pazarlarıydı. Ardından, temellerini atan ve kurumsal katılımı sağlayan bir dizi ürün düzenleyici pazar erişimi ve altyapı geliştirmeleri olarak adlandırdığım bir dizi gördük…

Günümüze hızlı bir şekilde ilerledik ve bence dijital varlıklarla geldiğimiz nokta bu.”

Yönetici ayrıca, kurumların birdenbire o zamanlar gelişmekte olan sektöre yüz milyarlarca dolar değerinde sermaye akıtmadan önce metalardan uzak durduğu iki yıllık bir durgunluk dönemine de dikkat çekiyor. Tyrer, kripto para birimlerinin başına da aynı şeyin gelebileceğini belirtiyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Portekiz: Ukraynadan Kaçan Geliştiricilerin Ana Vatanı

“2000’den 2002’ye kadar, emtialara neredeyse hiç kurumsal yatırım yapılmadı. Ardından, 2003’ten 2010’a, o sekiz yıllık dönemde, yaklaşık 400 milyar dolar girdi oldu.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu