Bitcoin HaberleriFinans HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

FED’in Enflasyon Göstergesi Şubat’ta %6,4 Yükselerek 40 Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı

ABD Çalışma Bakanlığı Ekonomik Analiz Bürosu bugün yayınladığı bir raporda, Federal Rezerv‘in (FED) tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin (PCE) Şubat ayında bir yıl öncesine göre %6,4 enflasyon gösterdiğini söyledi.

Enflasyon oranı, bir ay önce bildirilen %6’lık baremden biraz daha yüksek. Şubat ayı hızı 1982’den bu yana en yüksek seviyedeydi.

Bazı kripto tüccarları enflasyonu yakından izliyor; çünkü Bitcoin (BTC) piyasası bazen ekonomik göstergeler yayınlandıktan sonra hareket ediyor. Bazı yatırımcılar ayrıca Bitcoin’i enflasyona karşı bir koruma kalkanı olarak tutarlar. Rapor bugün yayınlandıktan sonra Bitcoin çok az yükseliş gösterdi ve basın zamanında 47.000 dolar civarında el değiştiriyor.

Rapor ayrıca, tüketici harcamalarının Ocak ayındaki %2,7’lik orandan %0,2’ye doğru yavaşladığını gösterdi.

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) en çok izlenen enflasyon takipçisi olarak kabul edilirken FED, insanların belirli mal ve hizmetler için harcadıkları miktarları ve fiyatlar yükseldiğinde harcama davranışlarının nasıl değiştiğini yansıtan PCE raporunu izlemeyi tercih ediyor.

ABD Merkez Bankası, PCE’nin daha geniş bir maliyet ekosistemi yelpazesini kapsadığı için enflasyonun daha iyi bir temsilini sunduğunu söylüyor.

Ukrayna‘da devam eden savaşın doğal gaz fiyatlarının fırlamasına ve tedarik zinciri sorunlarının gıda fiyatlarını yeni zirvelere taşımasına neden olmasıyla enflasyon yüksek kalmaya devam ediyor.

Bu hafta ekonomik takvimdeki bir başka ve muhtemelen daha önemli olay, yarın ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayınlanacak olan aylık istihdam raporu olacak. Dow Jones‘a göre, ekonomistler Mart ayında 460,000 daha fazla iş ve Şubat ayındaki %3,8’den %3,7’ye düşen bir işsizlik oranı bekliyorlar.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bir Petrol Şirketi Bitcoin Madenciliğine Giriyor

FED’in istihdamı teşvik ederken aynı zamanda fiyatları sabit tutan ikili yetkisiyle, rapor beklenenden daha sıkı bir işgücü piyasası gösteriyorsa, FED yetkililerini bu yıl faiz oranlarını nötr bir seviyeye getirme mücadelesinde faiz artırımları konusunda daha agresif olmaya itebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu