Haberler

FED’in Finansal İstikrar Kurulu Başkanı Randy Quarles Aralık Sonunda İstifa Edecek

FED’in Finansal İstikrar Kurulu Başkanı Randy Quarles, Başkan Joe Biden’a istifasını sundu. Quarles, Ekim ayında Dodd-Frank Yasası tarafından oluşturulan bir pozisyon olan denetimden sorumlu ilk başkan yardımcısı olarak görev süresini sonlandırmıştı. 2 Aralık’a kadar Finansal İstikrar Kurulu başkanlığı görevine devam edecek.

Quarles, Ağustos 2001‘den Ekim 2006‘ya kadar George W. Bush yönetiminde çeşitli mali politika görevlerinde bulundu ve nihayetinde Hazine’nin Yurtiçi Finanstan Sorumlu Müsteşarı olarak görev yaptı. Ardından FED’in Finansal İstikrar Kurulu Başkanı olarak atandı.

Quarles’ın 2018‘de Başkan Trump’ın Fed’e ilk atanması olarak başlayan başkanlık görevinin süresi 2032‘ye kadar dolmamıştı. Quarles, bundan sonra ne yapmayı planladığını açıklamadı.

Denetim sorumlu başkan yardımcısı, Wall Street bankalarının 2008 mali krizine yol açan koşulları yeniden yaratmamasını sağlamaktan sorumludur.

Genel olarak ılımlı olarak kabul edilen Quarles, bazı Demokratların denetim yetkisini kullanmaktaki tereddütü nedeniyle öfkesini dile getirdi. 

Biden yönetiminin pozisyona daha ılımlı bir düzenleyici ataması bekleniyor. Özel stablecoinlerden şüphe duyması ve bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çıkarmaya ilgisi ile tanınan potansiyel aday Lael Brainard olarak ön plana çıkıyor.

Quarles, Mayıs ayında Senato Bankacılık Komitesi önünde yapılan bir duruşmada, Fed’in gerçekten bir CBDC başlatmak için Kongre’den ek yasal düzenlemeye ihtiyaç duyacağını belirtti.

Bu arada, Jerome Powell‘ın Fed Başkanı olarak görev süresi Şubat ayında sona erecek, ancak yeniden adaylığı perçinlemesi muhtemel görünüyor. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala