Blockchain HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

FED, Merakla Beklenen CBDC Raporunu Sundu

ABD Merkez Bankası, Dijital Dolar'ın artılarını ve eksilerini ortaya koydu.

Kısa Notlar

  • FED, birkaç gecikmeden sonra bugün CBDC’ler hakkında merakla beklenen bir rapor yayınladı.
  • Makale, bir merkez bankası dijital para biriminin artıları ve eksileri ile kripto ve blok zincirinin olası kullanımlarını tartışıyor.
  • Rapor, ABD hükümetinin ve kurumlarının mutlaka bir CBDC belirteci oluşturacağı anlamına gelmiyor.

ABD Federal Rezervi (FED), CBDC olarak da bilinen merkez bankası dijital para birimleri hakkında merakla beklenen bir inceleme raporu yayınladı.

Federal Rezerv Artıları ve Eksileri Tartıyor

FED, CBDC’lere ilişkin raporunu aylarca süren beklemeler ve birkaç gecikmeden sonra halka sundu.

Genel olarak, Federal Rezerv, bir CBDC’nin bireyler ve işletmeler için “güvenli, dijital ödeme seçeneği” ve “ülkeler arasında daha hızlı ödeme seçenekleri” sunabileceğini saptadı. CBDC, bir ülkenin merkez bankası tarafından ihraç edilen fiat para biriminin (bu durumda ABD dolarının) değerine bağlı dijital bir varlıktır.

Bununla birlikte, merkez bankası dijital para birimlerinin finansal istikrara yönelik riskler gibi olumsuz yönleri olabileceğini de belirtti. Bir CBDC’nin oluşturulması aynı zamanda finans sektörünün piyasa yapısını da değiştirecek, rezerv yönetimi uygulamalarını ve para politikalarını değiştirecek, mahremiyet ve güvenlik üzerinde etkileri olacaktır.

Federal Rezerv’in yeni yayınlanan makalesi, büyük ölçüde dijital bir para biriminin artılarını ve eksilerini keşfetmeyi amaçlıyor; böyle bir para biriminin piyasaya sürülmesi gerekip gerekmediği konusunda bir pozisyon almak için değil.

Kripto ve Blockchain’den Defalarca Bahsedildi

Bir merkez bankası dijital para birimi mutlaka blok zinciri tarafından desteklenmese veya bir kripto para birimi olarak kabul edilmese de, bugün yayınlanan makale her bir teknolojiden tekrar tekrar bahsetti.

Federal Rezerv, blok zinciri tabanlı CBDC’leri kullanan deneylerle ilgilendiğini ve Boston Federal Rezerv Bankası‘nın bu çaba üzerinde MIT‘nin Dijital Para Birimi Girişimi ile birlikte çalıştığını belirtti. Kurulun Teknoloji Laboratuvarı’nın, dağıtılmış defter teknolojisiyle desteklenen toptan ödemeleri ve bankalararası ödemeleri araştırdığını da sözlerine ekledi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: SEC Komiseri Kripto’nun Özel Düzenleyici Çerçeve Gerektirmediğini Söyledi

Ayrıca, dijital ödemelerdeki tarihsel gelişmeler olarak kripto para birimi ve sabit paralardan bahsetti, ancak bu teknolojilerin tam bir tartışmasının “bu makalenin kapsamı dışında” olduğunu belirtti. Okuyucuları, Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu, FDIC ve OCC tarafından Kasım 2021’de yayınlanan stablecoin’lerle ilgili başka bir rapora yönlendirmeye devam etti.

Rapor Aylardır Bekleniyordu

Federal Rezerv‘in raporu, Başkan Jerome Powell‘ın makalenin o yılın yazında yayınlanacağını söylediği Mayıs 2021’den bu yana hevesle bekleniyordu.

Raporun yayınlanması defalarca ertelendi. Temmuz ayında raporun yayımı Eylül ayına ertelendi. Ekim ayında pek çok kişi, raporun Wall Street Journal‘dan gelen raporlara dayanarak yakında yayınlanmasını bekliyordu, ancak yayınlanması yine ertelendi. Nihayet yayınlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu