Kripto Para HaberleriHaberler

FED Bu Ay Daralmaya Başlayacak

Darboğaz '2022'ye Kadar' Devam Edecek

Kısa Notlar

  • Federal Rezerv, Kasım ortasına kadar varlık alımlarını azaltmaya başlayacak.
  • Merkez bankası faiz oranlarını olduğu yerde tutmayı seçti.

FED Başkanı Powell, darboğazlar ve tedarik zinciri kısıtlamalarının “2022’ye kadar” ortadan kalkmayacağı konusunda uyardı, ancak merkez bankası olayları izlemeye devam edecek.

Amerikan Merkez Bankası Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Federal Rezerv‘in pandemi yardımını bu ayın sonlarında azaltmaya başlayacağını duyurdu.

Federal Açık Piyasa Komitesi toplantı sonrası yaptığı açıklamada, aylık tahvil alımlarının ayda 15 milyar dolarlık bir indirimle azaltılmasının kısa süre içinde başlayacağını söyledi. Merkez bankası şu anda ayda 120 milyar dolarlık varlık satın alıyor. Daralma, Hazine tahvillerinde 10 milyar dolarlık bir azalma ve ipoteğe dayalı menkul kıymetlerde 5 milyar dolarlık bir azalma olarak bölünecek.

Açıklamada, komitenin “ekonominin Komite’nin geçen Aralık ayından bu yana hedeflerine doğru kaydettiği önemli ilerlemenin ışığında” bu şekilde daralmaya başlamaya karar verdiği belirtildi.

Merkez bankası faiz oranlarını sıfıra yakın bir yerde tutmayı seçti. Yetkililer, istihdam durumu idealin altında kaldığı için bunun ekonomik toparlanmayı ilerletmede en etkili araç olduğunu söylediler.

Enflasyon, Fed’in mevcut planlarına bir meydan okuma sunabilir. Fiyatlar Eylül ayından bu yana yıllık %4,4 arttı. Fed’in enflasyon hedefi yıllık %2’dir. Yetkililer, tedarik zinciri sorunlarının fiyatları yükselttiği konusunda ısrar ediyor.

FED Başkanı Powell Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, “Gördüğümüz enflasyon gerçekten sıkı bir işgücü piyasasından kaynaklanmıyor” dedi. “Bu darboğazlardan kaynaklanıyor ve kıtlıklardan kaynaklanıyor ve bunları karşılayan çok güçlü talepten kaynaklanıyor.”

Powell, darboğazlar ve tedarik zinciri kısıtlamalarının “2022’ye kadar” ortadan kalkmayacağı konusunda uyardı, ancak merkez bankası olayları izlemeye devam edecek.

Powell, son aylarda yükselen ücret artış oranının bir endişe olup olmadığı sorulduğunda, hayır dedi.

“Henüz bir ücret fiyat sarmalına dair kanıtımız yok. Bunu dikkatle izleyeceğiz, bu noktada ücretlerde rahatsız edici artışlar görmüyoruz ve beklemiyoruz ama izliyor olacağız.”

Görev süresi 5 Şubat 2022’de sona erdikten sonra yeniden aday gösterilen Powell, Başkan Biden’ın rol seçimi hakkında yorum yapmayı reddetti. Biden Salı günü, merkez bankası başkanı için seçimini yakında açıklayacağını belirtti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala