Kripto Para HaberleriHaberler

FED Başkanı Jerome Powell, Kripto’nun Yeni Kurallara İhtiyacı Olduğunu Söyledi

Merkez bankası dijital para birimleri (CBDC‘ler) hakkında BIS İnovasyon Zirvesi‘nde konuşan Federal Rezerv (FED) Başkanı Jerome Powell, Amerika Birleşik Devletleri‘nin piyasayı nasıl düzenleyebileceğine dair bir fikir verdi.

Yeni kripto kuralları

Powell, kripto piyasasının ve ilgili teknolojilerin olumlu etkileri olabileceğini; ancak bunun yeni kuralların oluşturulmasını gerektireceğini söyledi.

Powell, dağıtık teknoloji ve merkezi olmayan finansın “ödeme sisteminin verimliliğini artırma ve daha rekabetçi bir finansal ortamı teşvik etme potansiyeline” sahip olduğunu söyledi.

Düzenlemeye ek olarak, FED Başkanı, piyasanın sunduğu yeni ürünlerin riskleri olabileceğini söyledi.

“Bazı ürünler için potansiyel finansal istikrar endişeleri de var. Özellikle, büyük istikrarsızlaştırıcı akışlara yol açabilecek piyasa stresi zamanlarında bazı dijital ürünlerin nasıl davranacağını bilmiyoruz ve kripto piyasalarındaki streslerin potansiyel olarak geleneksel finans sistemine nasıl yayılabileceğini de bilmiyoruz.”

Açıklamalardan öne çıkan bir diğer önemli nokta, ABD makamları tarafından defalarca konuşulan stabilcoin’lerle ilgili. Bunları yeni kurallarla ABD bankacılık sistemine dahil etmek istiyorlar.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), Çoklu CBDC Platform Prototipleri Geliştirmek İçin 4 Merkez Bankasıyla Ortaklık Kurdu

Uluslararası işbirliği kilit bir odak noktası

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri kendi CBDC’sini başlatmayı düşünüyor; ancak bunu yapmanın sadece ön aşamalarında duruyorlar. Powell, FED’in henüz bu konuda resmi bir karar vermediğini, yalnızca ilk incelemelerin yapıldığını söyledi. Dolara dayalı bir dijital para birimi, hükümetin kriptoyu kapsamlı bir şekilde düzenlemek için attığı ilk büyük adım olan Başkan Biden tarafından imzalanan geniş kapsamlı yürütme emrinin bir parçasıydı.

Daha önce de belirtildiği gibi Powell, kripto ve CBDC’ler konusunda uluslararası işbirliğinin gerekli olduğunu söyledi. Stabilcoin’ler ulusal para birimlerine büyük bir tehdit olarak görülüyor ve birçok hükümet stabilcoinleri kontrol altına almak istiyor.

Powell, “kullanıcı gizliliği”, “kimlik doğrulanabilir”, “aracılı” ve “erişilebilirlik” diyerek dolar bazlı bir CBDC’nin arkasındaki dört ana faktörü özetledi. Bu nedenle düzenleme açısından daha birçok konunun ön plana çıkması kaçınılmaz gibi duruyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu